Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 143 § 1, art. 216 § 1, art. 217, art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z... - Interpretacja - USIVPP/A/93/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.12.2005, sygn. USIVPP/A/93/05, Urząd Skarbowy w Będzinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 143 § 1, art. 216 § 1, art. 217, art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko Strony- przedstawione we wniosku z dnia 18.11.2005r. który wpłynął w dniu 18.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie braku obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów handlowych i odprowadzenia podatku należnego z niego wynikającego w związku z aktualizacją wpisu do ewidencji działalności gospodarczej polegającą na wykreśleniu małżonka nie będącego podatnikiem VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.11.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 14.12.2005r. Strona uzupełniła przedmiotowy wniosek.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Od 1993 roku Pani B. wraz z mężem J. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki małżeńskiej pod nazwą Firma Handlowo Usługowa "I". Z dniem 31.12.2005r. Pan J. zakończy działalność i nie będzie figurował jako odrębny przedsiębiorca, ale pozostanie osobą współpracującą w Firmie Handlowo Usługowej "I", której działalność będzie kontynuowana przez Panią B. będącą podatnikiem VAT i której numer NIP jest jednocześnie numerem NIP Firmy Handlowo Usługowej "I".

Zostanie zachowany także numer REGON otrzymany z Urzędu Statystycznego.

Jednocześnie Strona oświadczyła, że zapasy składników majątkowych małżonków nie podlegają podziałowi i wycofaniu, ale pozostają w przedsiębiorstwie, którego działalność będzie kontynuowana przez Panią B.

Strona wskazała, iż jej zdaniem kontynuująca działalność pani B. będzie podmiotem wszelkich praw i obowiązków z zakresu VAT. Zdaniem Strony Pan J. nie ma obowiązku sporządzenia remanentu oraz zapłaty z tego tytułu podatku należnego. Strona wskazała, iż w przedmiotowej sytuacji nazwa firmy nie musi ulec zmianie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznaje stanowisko Strony za prawidłowe wskazując co następuje.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (j. t. Dz. U. 54, poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów występuje w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowemu.

W przypadku, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu zwany "spisem z natury" (art. 14 ust. 5 ustawy o VAT).

Obowiązek podatkowy z tytułu sporządzenia spisu z natury powstaje z dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Ustosunkowując się do przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego należy stwierdzić, iż art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004r. Nr 173, poz.1808 z późn.zm.) zobowiązuje małżonków zarejestrowanych na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, aby do 31.12.2005r. dopełnili formalności związanych ze zmianą wspólnego wpisu, pod rygorem wykreślenia z ewidencji.

Złożenie wniosku o zmianie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej polegającej na tym, iż małżonek, który dotychczas rozliczał podatek VAT z prowadzonej wspólnie działalności gospodarczej w tym przypadku Strona zarejestrowana dla potrzeb tego podatku decyduje, iż będzie samodzielnie prowadził działalność gospodarczą, natomiast drugi z małżonków zrezygnuje ze statusu przedsiębiorcy. W ewidencji działalności gospodarczej wystąpi jeden wpis na imię i nazwisko jednego z małżonków stanowić będzie kontynuację prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona będąca zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT nie zamierzając zaprzestać wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu kontynuuje dotychczasową działalność gospodarczą.

Pan J. współpracując z żoną nie był podatnikiem VAT. Zatem w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT odnoszący się do likwidacji działalności gospodarczej oraz art. 96 w zakresie dotyczącym rejestracji.

Jednocześnie organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z brzmieniem art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 z późn.zm.) w związku z przedmiotową zmianą formy działalności powinna Pani złożyć w ciągu 14 dni od dnia, w którym nastąpiła w/w zmiana NIP-1 (Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą) do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

W rubrykach 101 i 102 NIP-1 powinna Pani zamieścić nazwę pełną i nazwę skróconą firmy zgodną z nazwą wynikającą z posiadanego zaświadczenia o numerze REGON oraz z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4, art. 143, art. 236 § 1 i § 2 pkt 1, art. 222, art. 239 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie przysługuje prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku -Białej ( 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Niniejsze postanowienie zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Urząd Skarbowy w Będzinie