Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik produkowane urządzenia sprzedaje kontrahentowi z Niemiec, posługującemu się numerem identyfik... - Interpretacja - PP/005w-1268/04/EM

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.01.2005, sygn. PP/005w-1268/04/EM, Izba Skarbowa w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik produkowane urządzenia sprzedaje kontrahentowi z Niemiec, posługującemu się numerem identyfikacji podatkowej nadanym w tym kraju. Na własny rachunek dokonuje odpowiedniego zapakowania przesyłki, wystawia niezbędne dokumenty przewozowe oraz zleca firmie kurierskiej przewiezienie przesyłki do kontrahenta. Korzystając z podwykonawcy - firmy kurierskiej, świadczy tym samym na rzecz nabywcy urządzeń usługę transportową.

Zgodnie z art.28 ust.1 ustawy o p.t.u., transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich jest tzw. wewnatrzwspólnotową usługą transportu towarów. Ponieważ nabywca tej usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, miejscem świadczenia usługi, a więc jej opodatkowania, jest terytorium tego państwa - por. art.28 ust.3 ww. ustawy o p.t.u.. Obciążając zatem kontrahenta kosztami usługi transportowej w fakturze należy wskazać, że obowiązek uiszczenia podatku ciąży na nabywcy. Sprzedaży tej podatnik nie wykazuje w deklaracji VAT-7, niemniej zachowuje prawo do odliczenia podatku z faktury wystawionej przez firmę kurierską oraz innych faktur dokumentujących poniesione koszty związane z tą usługą (por. art.86 ust.8 ustawy o p.t.u.).

Podatnik wykonuje również na zlecenie tego kontrahenta i w jego siedzibie usługi polegające na montażu (budowie) urządzeń sterujących procesami przemysłowymi.

Tego typu usługi uznaje się za usługi na ruchomym majątku rzeczowym. Ponieważ świadczone są na terytorium państwa, które nadało numer identyfikacji podatkowej zleceniodawcy, miejscem opodatkowania tych usług, zgodnie z art.27 ust.2 pkt 3 lit.d) ustawy o pt.u., jest terytorium tego państwa. Podatnik obowiązany jest zatem zarejestrować się w Niemczech oraz udokumentować i opodatkować wykonaną usługę zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju. Sprzedaży tej nie wykazuje się w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT oraz w deklaracji VAT-7, ale wskazane jest prowadzenie pomocniczej ewidencji w celu wykazania związku dokonanych zakupów ze świadczonymi usługami, o ile podatnik chce korzystać z prawa do odliczenia podatku na podstawie wymienionego art.86 ust.8 pkt 1 ustawy o p.t.u.

Izba Skarbowa w Poznaniu