Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.09.2005 r. (data wpływu do Urzędu 21.09.2005 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej obowiązku dokumentowania fakturą VAT otrzymanych zaliczek z tytułu planowanego eksportu, który ma nastąpić po upływie 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności,
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga
stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Wnioskiem z dnia 20.09.2005 r., Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii obowiązku fakturowania otrzymanych zaliczek z tytułu eksportu towarów mającego nastąpić po upływie 6 miesięcy, licząc od dnia ich otrzymania.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje eksportu towarów, na poczet którego otrzymuje od zagranicznych kontrahentów zaliczki w wysokości do 100% należności, zaś towary wywożone są poza teren UE w różnych terminach od otrzymania zaliczki.W przedmiotowej sprawie Spółka przedstawia stanowisko, iż w przypadku otrzymania zaliczki, kiedy przewidywaną datą wywozu towarów jest data późniejsza niż 6 miesięcy od otrzymania zaliczki, nie powstaje obowiązek podatkowy i
podatnik nie musi otrzymanej zaliczki udokumentować fakturą.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów.
Stosownie do art. 19 ust. 12 w związku z ust. 11, w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności, obowiązek powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Z treści tego przepisu wynika, że w przypadku wywozu towarów następującego po upływie 6 miesięcy licząc od dnia otrzymania zaliczki obowiązek podatkowy nie powstaje. W tym przypadku obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje na zasadach określonych w art. 19 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług,
tj. z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Art. 106 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 15 (a więc osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą rozumianą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców) są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży. Oznacza to, że fakturę VAT wystawia się w celu udokumentowania czynności, z którymi ustawa wiąże powstanie obowiązku podatkowego. W przypadku, gdy dana czynność nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, nie należy jej dokumentować fakturą VAT.Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia ? zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.