Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawieprzepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 15 września 2005r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wypożyczalni samochodów - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie wypożyczalni samochodów osobowych.
W związku z tym pyta Pani czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do samochodów osobowych, wykorzystywanych wyłącznie do celów prowadzonej wypożyczalni, zakupionych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług.
W ocenie pytającego - ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych paliw, gdyż ustawodawca uzależnił odliczenia podatku wyłącznie od sposobu użytkowania samochodu (wypożyczalnia).
Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) - zmieniono m.in. regulacje dotyczące zasad odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, a także paliwa. W myśl art.9 tej ustawy wyżej wymienione zmiany obowiązują od dnia 22 sierpnia 2005r.
Zgodnie z przepisem art.88 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zmianami) - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art.86 ust.3.
W art. 86 ust. 3 ustawy o VAT mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 4 przepis ust. 3 nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów wymienionych w punktach 1-7, w tym m.in. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Tym samym zakaz odliczenia podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do pojazdów wymienionych w ust. 4 art. 86.
Biorąc powyższe pod uwagę, w opinii tutejszego Organu, podatnikowi przysługuje prawo do obniżania podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodów osobowych przeznaczonych, w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy, wyłącznie do oddania w odpłatne użytkowanie na podstawie m.in. umowy najmu.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.