POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV-BP/443-5/O/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.02.2005, sygn. PV-BP/443-5/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 05.01.2005r uzupełnionego w dniu 26.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia wartości podatku VAT z tytułu wykonanych inwestycji - budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do budynków mieszkalnych oraz obiektami towarzyszącymi w ramach Programu SAPARD do kosztów kwalifikowanych

stwierdzam , że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 05.01.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik realizuje inwestycję w zakresie: wykonanie sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do budynków mieszkalnych oraz obiektami towarzyszącymi na terenie wsi która sfinansowana została ze środków własnych oraz środków SAPARD. Umowa pomiędzy Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie została zawarta w dniu 09.07.2004r. Umowę z wykonawcą robót budowlanych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programu SAPARD zawarto w dniu 06.07.2004r. Inwestycja została zakończona i oddana do użytku w dniu 27 grudnia 2004r. Faktury za wykonane usługi wykonawca wystawił w dniu 25 października 2004r. oraz 10 grudnia 2004r. i 20 grudnia 2004r. Przedmiotowa inwestycja będzie służyła działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Sieć kanalizacyjna wytworzona jako środek trwały zostanie oddana w dzierżawę dzierżawcy.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy w świetle wykładni Ministra Finansów zawartej w piśmie z dnia 29 lipca 2004r. Znak: BC2/033/JO/304/04 podatnik może zaliczyć wartość podatku VAT od wykonanych inwestycji w ramach Programu SAPARD do kosztów kwalifikowanych?

Zdaniem podatnika zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług wytworzony środek trwały w całości służył będzie wykonywaniu czynności opodatkowanych w związku z powyższym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego a tym samym nie stanowi kosztu kwalifikowanego.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz.535/ podatek naliczony może być odliczony od podatku należnego jedynie w zakresie w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik jest od 01.10.2004r. zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a dokonywane zakupy w ramach programu SAPARD dotyczyły realizacji inwestycji budowa sieci kanalizacji sanitarnej z rur PCV 200 wraz z przyłączami do budynków mieszkalnych oraz obiektami towarzyszącymi / w tym 5 przepompowni/ na terenie wsi. Po zakończeniu inwestycji będzie ona odpłatnie wydzierżawiona i stanowić będzie środek trwały podatnika podlegający amortyzacji. Wobec powyższego podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na mocy art. 86 ust.1 w/w ustawy z tytułu dokonanych zakupów związanych z w/w inwestycją, gdyż zgodnie z art. 88 ust.1 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Przepis ust.1 pkt.2 nie dotyczy natomiast wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust.3 tj. środków trwałych podlegających amortyzacji oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Podatnik przedłożył umowę zawartą z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na realizację inwestycji z udziałem Programu SAPARD. Umowa ta została zawarta po dniu 01 maja 2004r. /09.07.2004r./

Zgodnie z § 27 a ust. 1,2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz.970 ze zmianami) zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed 1 maja 2004 r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.

W przypadkach o których mowa wyżej podatek wskazany na fakturze lub dokumencie celnym podlega zwrotowi w części w jakiej przypada on na wartość netto (bez podatku) towarów lub usług objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej w rozliczeniu końcowym umowy, z tym że zwrotowi nie podlega podatek zaliczany do kosztów kwalifikowanych objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej.

Zwrot podatku przysługuje w/w podmiotom spełniającym następujące warunki:

-w całości zapłacili należność obejmującą podatek naliczony z tytułu dokonanego nabycia towarów lub usług oraz podmioty te posiadają oryginał faktury lub faktury korygującej, a w przypadku importu towarów-dokument stwierdzający zapłatę cła i podatków pobieranych przez organy celne;

-posiadają dokumenty bankowe potwierdzające przekazanie środków refundowanych w wykonaniu umowy o której mowa w ust. 1§ 27 a;

-posiadają zaświadczenie wydane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa :

1/o podpisaniu umowy o której mowa w ust.1 § 27 a ,przed dniem 1 maja 2004 r.

2/zawierające określenie kwoty podatku, przypadającej na wartość netto (bez podatku) towarów i usług objętych dokonaną refundacją ze środków Unii Europejskiej, wyliczonej na podstawie faktur i dokumentów celnych, przyjętych do rozliczenia umowy ,oraz wysokość udziału,w jakim ta kwota podatku i wartość towarów i usług zostały objęte refundacją ze środków Unii Europejskiej,

3/potwierdzające wysokość kwoty podatku objętego refundacją ze środków Unii Europejskiej w związku z zaliczeniem go do kosztów kwalifikowanych,

4/zawierające wyszczególnienie numerów, dat i nazw wystawców faktur lub dokumentów celnych, które były wystawione na rzecz podmiotów wymienionych w § 27 a ust.1 i stanowiły podstawę refundowania ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych.

Ponadto do wniosku dołącza się oświadczenie że zwrot podatku nie dotyczy podatku naliczonego, który został lub zostanie przez podatnika rozliczony w jakikolwiek inny sposób.

Z uwagi na fakt, iż umowa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została zawarta po dniu 1 maja 2004r. oraz podatnik może obniżyć podatek należny o podatek naliczony na mocy art. 86 ust.1, podatnik nie może ubiegać się o zwrot podatku od towarów i usług w trybie przepisu § 27a ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast podatek od towarów i usług nie może stanowić kosztu kwalifikowanego w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich /SAPARD/ między innymi w przypadkach: Beneficjentów, będących podatnikami podatku od towarów i usług którym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/.

W związku z tym, iż wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług a realizowana inwestycja będzie służyła czynnościom opodatkowanym a więc podatnik posiada możliwość odliczenia podatku od towarów i usług na mocy art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, zapłacony podatek VAT nie można uznać za koszt kwalifikowany w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Urząd Skarbowy w Malborku