Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie ? działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.... - Interpretacja - I US-II/443/116 /05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.12.2005, sygn. I US-II/443/116 /05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie ? działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 7.11.2005 r., bez znaku, w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego ? postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 7.11.2005 r., bez znaku, Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Podatnik od 1.10.2004 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego i jest czynnym podatnikiem podatku VAT.W złożonym wniosku wskazał, iż zamierza zawrzeć umowę zlecenie na wykonanie usług sprzątania obiektów hotelowych. W ocenie Podatnika, czynności te nie będą związane z przedmiotem prowadzonej działalności i nie będą podlegały podatkowi od towarów i usług. Zdaniem wnioskodawcy czynności te nie będą podlegały podatkowi od towarów i usług. bowiem w świetle art. 15 ustawy o VAT, będzie związany ze zlecającym te czynności stosunkiem prawnym co do warunków wykonywania tych czynności i wynagrodzenia, a odpowiedzialność wobec osób trzecich z tytułu powierzenia tych czynności, jakości ich wykonania będzie ponosił zlecający te czynności. Przedmiotem zapytania Podatnika jest: czy czynności wykonywane na podstawie umowy zlecenia związane ze sprzątaniem obiektów hotelowych będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT?

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Podstawowe zasady dotyczące opodatkowania czynności wynikających z zawartych umów zlecenia zostały zdefiniowane w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT zgodnie z którym, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Nie wszystkie jednak czynności wykonywane przez osoby fizyczne na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło traktuje się jako wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. W przepisie art.15 ust.3 ustawy o VAT przewidziane zostały sytuacje, w których przy spełnieniu określonych warunków nie uznaje się za podatników podatku od towarów i usług osób fizycznych.

W myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Mając na uwadze przedstawiony przez Jednostkę w zapytaniu stan faktyczny z którego wynika, iż umowa zlecenia na wykonanie usług sprzątania obiektów hotelowych, nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, a zleceniobiorca związany będzie ze zlecającym te czynności stosunkiem prawnym co do warunków wykonywania tych czynności i wynagrodzenia, a odpowiedzialność z tytułu powierzenia wykonania tych czynności, jakości ich wykonania wobec osób trzecich ponosił będzie zlecający ich wykonanie w ocenie tut. Organu, czynności wykonywane przez Podatnika w ramach ww. umowy zlecenia nie będą uznane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą z tytułu której jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.Mając powyższe na uwadze tut. organ postanowił jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie