POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-170-6-GK/04/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. PP/443-170-6-GK/04/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 217 w związku z art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, w zakresie ustalenia miejsca świadczenia, usług wykonanych przez kontrahenta niemieckiego, opisanych w pkt 5 pisma z dnia 19 listopada 2004 r. nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19 listopada 2004 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 15 listopada 2004r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Kontrahent niemiecki wykonał w swoim laboratorium na terenie Niemiec receptury na beton. Receptury te są przekazywane Spółce. Kontrahent niemiecki obciąża Spółkę za wykonanie przedmiotowych receptur.

Spółka zadała następujące pytanie:

Jakie jest miejsce świadczenia przedmiotowej usługi?

Spółka przedstawiła stanowisko, iż miejscem świadczenia usługi są Niemcy i usługa nie podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

W opinii tut. organu podatkowego w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym doszło do wykonania usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3). Wykonanie bowiem receptury na beton musi być poprzedzone licznymi analizami i badaniami wykonywanymi w laboratorium. Konkretna receptura na beton jest więc efektem (wynikiem) końcowym przeprowadzonych ww. badań i w związku z tym, usługa wykonana przez kontrahenta niemieckiego mieści się w zakresie grupy PKWiU 74.3 tj. badań i analiz technicznych.

Aby ustalić miejsce opodatkowania przedmiotowych usług należy posłużyć się przepisami Działu V "Miejsce Świadczenia", Rozdział 3 "Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług" ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm) - zwanej dalej "ustawą", a w szczególności art. 27 ustawy. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28. Z powyższego wynika, iż w przypadku świadczenia usług zasadą jest, iż miejscem opodatkowania jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę. Od powyższej zasady istnieją wyjątki, o których mowa w art. 27 ust. 2 do art. 27 ust. 6 ustawy oraz art. 28 ustawy. W żadnym z tych przepisów nie zawarto odmiennych uregulowań dotyczących świadczenia usług w zakresie badań i analiz technicznych. Jednakże zgodnie z art. 28 ust. 9 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż wskazane w ust. 1-8 oraz w art. 27 miejsca świadczenia usług, uwzględniając specyfikę świadczenia niektórych usług oraz przepisy Wspólnoty Europejskiej. Minister Finansów skorzystał m.in. z powołanego upoważnienia ustawowego wydając rozporządzenie z dnia 27 marca 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zwane dalej "rozporządzeniem". Zgodnie z § 4a ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w przypadku m.in. usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) świadczonych na rzecz m.in. podatników, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania.

Z uwagi na powyższe w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dojdzie do wykonania usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Reasumując powyższe wywody należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki nie jest zasadne.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Opolski Urząd Skarbowy