Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 3, art. 216 § 1 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 Nr 137, poz. 926 ze zmian.), art. 87 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535 ze zmian.), w związku z wnioskiem z dnia
31.01.2005 (data wpływu 02.02.2005) w sprawie udzielenia informacji na temat zwrotu różnicy podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie p o t w i e r d z a stanowisko w przedstawionej sprawie i uznaje je jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 02.02.2005 do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika z prośbą o udzielenie - w trybie art. 14 a powołanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa - informacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego, a dotyczący zwrotu różnicy podatku od towarów i usług, tj.: formy rozliczenia podatku VAT oraz terminu dokonania przez organ podatkowy zwrotu w/w różnicy VAT.
Ze złożonego wniosku wynika, że Strona w roku bieżącym rozpoczyna realizację inwestycji budowy sali widowiskowo-edukacyjnej wraz z zapleczem parkingowo-garażowym w ramach Europejskiego Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej. W/w inwestycja będzie finansowana ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ZPORR. Zgodnie z pismem Strony z dnia 14.02.2005, inwestycja ta będzie generowała przychody opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W związku z koniecznością opracowania Studium wykonalności inwestycji, podatnik wnosi o wyjaśnienie kwestii związanych z możliwością zwrotu podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług dotyczących w/w inwestycji.
Zgodnie z art. 99 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku VAT, podatnicy są zobowiązani do składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych dla podatku VAT za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. W w/w deklaracjach podatnicy mają prawo do obniżania podatku należnego, zgodnie z art. 86 ust. 1 powołanej ustawy o podatku VAT, o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, w zakresie, w jakim towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz w terminach określonych w ust. 10 tego artykułu.
Zatem rozliczenie miesięczne w zakresie podatku VAT dokonywane jest poprzez deklarację podatkową VAT-7, do której podatnik może dołączyć dodatkowe, mające, jego zdaniem, istotne znaczenie, dokumenty (np. kserokopie faktur nabycia towarów lub usług).
Stosownie do przepisów art. 87 ust. 1 powołanej na wstępie ustawy o podatku VAT, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego wykazanego w deklaracji VAT-7 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do jej zwrotu na rachunek bankowy.
Regulacje zawarte w art. 87 ust. 2 i ust. 3 cyt. ustawy wskazują, że zwrot w/w różnicy podatku VAT następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika do wysokości :
- podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji;
- kwoty stanowiącej 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż stawka podstawowa (22%).
Do wydatków ponoszonych na poczet inwestycji, która po zakończeniu stać ma się środkiem trwałym, mają zastosowanie zasady dotyczące środków trwałych. Tak więc w świetle w/w przepisów podatnik ma prawo do zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z zakupu towarów i usług związanych z prowadzoną inwestycją w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7, pod warunkiem, że inwestycja ta związana będzie z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.
Biorąc powyższe pod uwagę, tut. organ podatkowy podziela stanowisko Strony w przedstawionej sprawie.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego po dniu 01.05.2004.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże jedynie tut. organ podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2B, 01-513 Warszawa, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.
Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znaczkach skarbowych w wysokości 5 zł od odwołania i po 0,50 zł od każdego załącznika.