Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku działając w oparciu o przepisy:art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa jednolity tekst (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60)art. 5 ust. 1 pkt. 1, art. art. 27 ust. 2 pkt.2, art. 28 oraz art. 83 ust.3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2005 r. (data wpływu 06.01.2005 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego uznać stanowisko strony w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku za prawidłowe,
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Pan A w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje drogowe usługi transportowe towarów na rzecz innego podmiotu krajowego (zleceniodawcy), posiadającego siedzibę na terytorium Polski. Zarówno sam podatnik jak i podmiot krajowy na rzecz, którego wykonywane są usługi transportowe są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE - zgodni z art. 97 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.Wykonywana przez podatnika usługa transportowa polega na tym, że podatnik na podstawie zlecenia przewozi wskazane przez zleceniodawcę towary, na uzgodnionej trasie, przy czym transport odbywa się:
- z terytorium Szwajcarii (rozpoczęcie transportu towarów) - na terytorium Holandii (zakończenie transportu towarów)
- z terytorium Holandii (rozpoczęcie) - na terytorium Szwajcarii (zakończenie)
- z terytorium Szwajcarii (rozpoczęcie ) - na terytorium Niemiec (zakończenie)
- z terytorium Szwajcarii (rozpoczęcie) - na terytorium Węgier (zakończenie)
- z terytorium Szwajcarii (rozpoczęcie) - na terytorium Francji (zakończenie)
W żadnym z wyżej przedstawionych przypadków transport nie odbywa się na terytorium Polski. Powyższe usługi były wykonywane przez podatnika po dniu 01.05.2004 r.Pytanie podatnika brzmi: czy powyższe usługi transportowe w okresie od 01.05.2004 r. podlegają opodatkowaniu (jeżeli tak to jaką stawką), czy też usługi te nie podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) Podatnik stoi na stanowisku iż Szwajcaria jest państwem nie wchodzącym w skład Wspólnoty Europejskiej. W związku z czym rozpoczęci i zakończenie transportu towarów we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach nie odbywa się na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, tym samym w przedmiotowej sprawie nie maja zastosowania przepisy art. 28 ust.1-3 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów.Ponadto zdaniem podatnika również nie będzie miało miejsca wykonywanie przez podatnika usług transportu międzynarodowego opodatkowanych stawka O % w rozumieniu art. 83 ust.1 pkt 23 ustawy ponieważ drogowy transport towarów na żadnym z przedstawionych odcinków nie jest wykonywany przez terytorium kraju (Polski), dlatego tez nie zachodzą żadne okoliczności wymienione w art. 83 ust. 3 ustawy.Zdaniem podatnika po uwzględnieniu powyższych okoliczności należy stwierdzić, iż w przedstawionym przypadku do wykonywania drogowych usług transportowych towarów będzie miał zastosowanie wyłącznie art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 . o podatku od towarów i usług, który stanowi, że miejscem wykonywania usług transportowych jest miejsce gdzie transport się odbywa. Podsumowując powyższe rozważania podatnik stoi na stanowisku że przedmiotowe usługi transportowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustaw opodatkowaniu podlegają tylko usługi wykonywane na terytorium kraju ( Polski).
Według oceny Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przeworsku opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z póź. zm.) zwanej dalej ustawa o VAT - podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. d ustawy o VAT przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończeni ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, miejscem świadczenia usług jest miejsc, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.
Zdaniem organu podatkowego podstawowym kryterium uznania, czy transport towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też nie, jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia dla tych usług. W przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 27 ust.2 pkt 2 ustawy o VAT), z zastrzeżeniem art. 28.Usługi transportowe wykonane na odcinkach:
- Szwajcaria - Holandia
- Holandia - Szwajcaria
- Szwajcaria - Niemcy
- Szwajcaria - Węgry
- Szwajcaria - Francja
nie spełniają warunków wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, określonych w art. 28 ust. 1-3 ustawy o VAT. Nie spełniają też definicji transportu międzynarodowego uregulowanej w art. 83 ust.1 pkt 23 ust. 3, 4 i 5 ustawy o VAT (nie dotyczy terytorium Polski) zatem usługi transportowe wykonane na odcinkach o których mowa we wniosku strony nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i na fakturze należy umieścić taką informację.
Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia faktyczne i prawne podatnik nie ma obowiązku odprowadzenia podatku VAT z tyt. Świadczenia tych usług, na zasadach przewidzianych dla opodatkowania działalności wykonywanej w kraju (Polsce).
Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w okresie od dnia 01.05.2004 r. do dnia wydania niniejszej interpretacji.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.