POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-16/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.10.2005, sygn. PP/443-16/05, Urząd Skarbowy w Miechowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Miechowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.08.2005 r. uzupełnionego 12.09.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorstwo F. produkuje i sprzedaje wapno nawozowe. Sprzedaż dokonywana jest dla odbiorców prowadzących działalność gospodarczą, którym wystawiane są faktury, a należności regulowane są najczęściej przelewem na konto bankowe.
Ponadto podatnik sprzedaje również dla rolników nie prowadzących działalności gospodarczej, którym wystawia faktury. Rolnicy płacą przelewem na konto bankowe lub gotówką w kasie. Podatnik posiada kasę fiskalną od września 2002 r. i rejestruje na niej wszystkie transakcje. Zarówno gotówkowe jak i bezgotówkowe, na rzecz rolników jak i pozostałych podmiotów. Podatnik pyta, czy rejestrując na kasie wszystkie transakcje postępuje prawidłowo.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zatem bezpośrednio z tego przepisu wynika obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na rzecz rolników ryczałtowych przy pomocy kasy rejestrującej.Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273. poz. 2706) zawiera wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania na kasie. W poz. 42 wymienione jest jako zwolnione z ewidencjonowania świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczy. Jednak przepis ten odnosi się do świadczenia usług, a ponadto nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed 1 stycznia 2005 r.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że sposób postępowania podatnika polegający na ewidencjonowaniu za pomocą kasy rejestrującej zarówno transakcji gotówkowych, jak i bezgotówkowych jest prawidłowy. Również przyjęty przez podatnika sposób ewidencjonowania za pomocą kasy wszystkich transakcji sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które to transakcje potwierdzone są wystawieniem faktury VAT uznaje się za prawidłowy.


Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących ;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Pouczenie :

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Miechowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Miechowie