Temat interpretacji
Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.12.2004 r. (otrzymanego w dniu 14.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług (opodatkowania dotacji) stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
We wniosku Spółka poinformowała, że otrzymała dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację projektu: ""Podnoszenie jakości produkowanych wyrobów oraz świadczonych usług poprzez zaprojektowanie i wdrożenie systemu ISO 9001:2000"".
Realizacja projektu polegała m. in. na szkoleniu kadry przedsiębiorstwa w zakresie wdrażania i zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy ISO. Za usługi szkoleniowe wystawiona została przez firmę "A" Sp. z o. o. faktura VAT na kwotę netto 30.000,00 zł. Na podstawie kopii faktury Spółka otrzymała z PARP dotację w kwocie 16.876,40 zł. Zdaniem Spółki otrzymana dotacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze względu na charakter realizowanego projektu.
Według art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Z informacji przekazanych przez Spółkę wynika, że w/w dotacja nie wiąże się z transakcjami, o których stanowi art. 29 ust. 1 ustawy. Celem dotacji jest bowiem dofinansowanie wdrażanego w Spółce systemu ISO i podniesienie jakości produkowanych wyrobów - tym samym ma ona charakter ogólny i nie stanowi dopłaty do ceny określonego towaru czy usługi.
Dotacja nie przyporządkowana konkretnej transakcji nie będzie zatem podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu
prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.