POSTANOWIENIE - Interpretacja - US72/RPP1/443-52/2005/MK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. US72/RPP1/443-52/2005/MK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


W związku z wnioskiem Spółki z dnia 04.01.2005 r. (data wpływu 05.01.2005r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w zakresie przepisów o podatku od towarów i usług uznaje stanowisko Spółki za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Z przestawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w listopadzie 1998 r. zawarła z angielskim udziałowcem umowę pożyczki. Na dzień dzisiejszy Spółka realizuje jedynie płatności w zakresie odsetek nie spłacając kwoty głównej. Z treści pisma wynika, iż pożyczkodawcą jest podatnik podatku od wartości dodanej mający siedzibę na terytorium Wspólnoty. W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem:jakie konsekwencje dla Spółki niesie umowa pożyczki na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?czy płacone odsetki winny być zaliczane do rocznego obrotu stanowiącego podstawę obliczenia proporcji zgodnie z art. 90 w/w ustawy?

Dla stwierdzenia czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (ewentualnie podatkiem od wartości dodanej) niezbędne jest ustalenie czy podmiot udzielający pożyczki prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obejmującym udzielanie pożyczek. Na poparcie tego stanowiska należy przytoczyć orzeczenie w sprawie C-142/99 pomiędzy F. SA i B. SA a Państwem Belgijskim, w którym Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, iż ze względu na to, iż artykuł 2(1) VI Dyrektywy wyłącza z zakresu stosowania podatku VAT transakcje, w których podatnik nie występuje w takim charakterze, transakcje dotyczące pożyczek (...) podlegają VAT je­dynie w sytuacji, gdy stanowią działalność gospodarczą podmiotu w rozu­mieniu artykułu 4(2) VI Dyrektywy, bądź stanowią bezpośrednie, stałe i ko­nieczne rozszerzenie działalności opodatkowanej, niewynikające jednakże bezpośrednio z tej działalności w rozumieniu artykułu 19(2) Dyrektywy.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy pożyczkodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obejmującym udzielanie pożyczek czynność taka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W tej takiej sytuacji należy wskazać, iż usługi udzielania pożyczek zaliczone zostały do usług pośrednictwa finansowego pozostałego na podstawie załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług Tom VI Działy 30-99.

Zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) usługi pośrednictwa finansowego zostały przedmiotowo zwolnione od podatku VAT. Stosownie do art. 27 ust. 4 pkt 4 w związku z ust. 3 wyżej wymienionej ustawy miejscem świadczenia usług finansowych - w przypadku podatników mających siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W związku z powyższym pożyczka udzielona przez angielskiego udziałowca będącego jednocześnie podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Wspólnoty będzie stanowić dla Spółki import usług zwolnionych od podatku VAT (pod warunkiem, iż pożyczkodawca prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek). W przypadku importu usługi pożyczki Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną, o której mowa w art. 106 ust. 7 wyżej wymienionej ustawy oraz § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 971). Faktura ta powinna zawierać kwotę odsetek.

W stosunku do wyżej wymienionego importu usług zwolnionych nie mają zastosowania przepisy art. 90 ustawy o VAT dotyczące odliczania częściowego podatku oraz korekty podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 90 ust. 3 proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Natomiast art. 29 ust. 1 w/w ustawy stanowi, iż obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.W przypadku, gdy pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obejmującym udzielanie pożyczek transakcja taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie