Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 2, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 3 stycznia 2005r., uzupełnionym pismemz 28 stycznia 2005r. (data wpływu 31 stycznia 2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przedmiocie prawa do sporządzenia korekt złożonych deklaracji VAT-7 - uznaje za prawidłowe
stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że firma prowadzi działalność gospodarcząw zakresie handlu artykułami spożywczymi. W ramach prowadzonej działalności użytkowany jest samochód ciężarowy m-ki Volkswagen Transporter. Spółka nie dokonywała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup paliwa do przedmiotowego samochodu.
W związku z tym pyta czy ma prawo do dokonania korekt deklaracji VAT-7, złożonych od miesiąca maja 2004r., i wykazania w nich kwot podatku do tej pory nie odliczonych.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres,w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
Jednocześnie, stosownie do przepisu art. 86 ust. 15 ustawy - do uprawnienia, o którym mowaw ust. 13, stosuje się odpowiednio art. 81 Ordynacji podatkowej.
Aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów ciężarowych, ważne jest, żeby dopuszczalna ładowność pojazdu wynikająca ze świadectwa homologacji była wyższa niż określona wzorem wymienionym w art. 86 ust. 3 ustawyo VAT.
Jeśli zatem spełniony jest wyżej wymieniony warunek - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, a jeśli tego nie dokonał - do korekty deklaracji podatkowej VAT-7.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja - zgodnie z art. 14b §1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodniez art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodziw terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.