- Interpretacja - III-2/443-11.2/4652/05/PJ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.03.2005, sygn. III-2/443-11.2/4652/05/PJ, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawieNaczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01.02.2005 r.

Ze złożonego wniosku z dnia 01.02.2005 r. oraz pisma uzupełniającego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która zostanie zlikwidowana, a przed likwidacją całość majątku jako aport zostanie wniesiona do istniejącej już firmy jednego ze wspólników - małżonka (działalność gospodarcza rozliczana w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów).

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy "podatek VAT do przeniesienia z ostatniej deklaracji spółki cywilnej może przejść na podatnika przejmującego majątek spółki?". Zdaniem Podatnika prawo dopuszcza taką możliwość.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego, jak wynika z art. 86 ust. 2 pkt. 1, stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Podatnikami zaś, w myśl art. 15 ww. ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat tej działalności. W przedstawionym stanie faktycznym mamy więc do czynienia z dwoma odrębnymi podatnikami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, tj. spółką cywilną i osobą fizyczną.

Szczególną regulację dotyczącą wejścia we wszelkie prawa i obowiązki innego podatnika zawierają przepisy rozdziału 14 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - na które powołuje się Podatnik. Przepisy te nie znajdą jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ dotyczą przekształcenia spółek, w wyniku którego powstanie osoba prawna lub spółka nie mająca osobowości prawnej.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że osoba fizyczna nie ma podstaw do wykazania w deklaracji VAT-7 podatku naliczonego wynikającego z deklaracji VAT-7 spółki (za ostatni okres rozliczeniowy), mimo że przejęła majątek tej spółki.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty