Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), zwanej w dalszej treści - Ordynacją podatkową, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, po rozpatrzeniu wniosku (...), zwanego dalej podatnikiem, z dnia 31 grudnia 2004r., data wpływu do Urzędu 3 stycznia 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.
Uzasadnienie
W dniu 3 stycznia 2005r. wpłynął do mnie wniosek podatnika z dnia 31 grudnia 2004r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu
stosowania prawa podatkowego. Pytanie podatnika dotyczyło stosowania art. 146 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej "ustawą o VAT".
Stan faktyczny sprawy, podatnik przedstawił we wniosku następująco:
"Wykonuję samodzielnie działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez (...). Przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej...obejmuje:
1) Wykonywanie usług ogólnobudowlanych, transportowych, handel materiałami budowlanymi oraz artykułami przemysłowymi,2) Betoniarstwo.
W dniu 20 grudnia 2004r. dokonałem dostosowania określenia przedmiotu działalności gospodarczej do wymogów wynikających z Polskiej Klasyfikacji Działalności obowiązującej od dnia 1 maja 2004r...Obecnie...przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej brzmi:
45.21.A; Wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem
budynków,
45.21.B; Sprzedaż hurtowa materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego.
Od 1 maja 2004r. w ramach działalności gospodarczej wykonywałem na podstawie zawartych umów - obok innych czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług - roboty budowlane ( prace budowlane ) związane z budową, przebudową, rozbudową, odbudową, remontem, modernizacją, konserwacją obiektów budownictwa mieszkaniowego ( obiekty służące zamieszkaniu ludzi ). Dla wykonywania robót budowlanych rozpoczętych i wykonywanych po 1 maja 2004r., o jakich mowa w zdaniu wyżej, zużywane były przez moją firmę różne materiały budowlane, które kupowałem w celu ich całkowitego wykorzystania (zużycia) do realizacji przedmiotowych robót budowlanych zgodnie z zawartymi umowami. Obowiązek zabezpieczenia przez moją firmę odpowiedniej ilości oraz jakości materiałów budowlanych wynikał z zawartych umów - z moimi Kontrahentami - mających za przedmiot wykonanie robót budowlanych. Rozliczając dla potrzeb
podatku od towarów i usług wskazane roboty budowlane, które obejmują także zużyte dla ich realizacji materiały budowlane - wystawiałem Faktury VAT stosując, co pragnę podkreślić, w odniesieniu do całej wartości netto wykonanych czynności jednolitą stawkę podatkową 7%."
Zdaniem podatnika zastosowanie - w opisanym stanie faktycznym - jednolitej stawki podatkowej 7% dla wykonywanych czynności jest prawidłowe, gdyż firma wykonywała czynności, które zawierają się w określeniu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT.
Rozpatrując wniosek podatnika zważyłem, co następuje:
Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić
pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stosownie do postanowień art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stosownie do postanowień art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się roboty budowlane
dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Jeżeli zatem wykonana przez podatnika usługa mieści się w kręgu robót, o których mowa powyżej, a tak z treści zapytania należałoby wnioskować, to podlega ona opodatkowaniu wg 7% stawki podatku. Stawka ta ma zastosowanie do całości kwoty należnej z tytułu świadczenia tej usługi. Należność za usługę obejmuje bowiem wszelakie koszty jakie były podstawą kalkulacji uzgodnionej między stronami ceny za wykonaną usługę ( w tym materiały zakupione przez wykonawcę usługi, które zostały zużyte do realizacji przedmiotu umowy ).
W świetle powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, podzielając pogląd zaprezentowany przez wnioskodawcę, orzekłem jak w sentencji.