Temat interpretacji
Spółka cywilna w dniu 19.01.2005 r., składając powyższy wniosek zwróciła się z zapytaniem, czy należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w sytuacji, gdy nabywcą jest Spółka (podatnik "unijny") a dostawcą podatnik od wartości dodanej ("nie unijny") z Niemiec oraz czy w takim przypadku kwota podatku należnego z tytułu nabycia towarów stanowiłaby dla niej kwotę podatku naliczonego.
Z uwagi na to, iż złożony wniosek nie zawierał informacji, czy w przedmiotowej sprawie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, bądź postępowanie przed sądem administracyjnym a także własnego stanowiska Spółki z przytoczeniem przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w piśmie z dnia 26.01.2005 r. wezwał do usunięcia braków w ciągu 7 dni. W dniu 09.02.2004 r. (data wpływu) Spółka uzupełniła wniosek z dnia 17.01.2005 r. m.in. o swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie.
Zdaniem Spółki, nabycie przez nią towarów w sposób przedstawiony we wniosku było nabyciem wewnątrzwspólnotowym, gdyż zgodnie z przepisem art. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jako podatnik, o którym mowa w art. 15 tejże ustawy, uzyskała prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy były przez nią transportowane na terytorium Polski z terytorium państwa członkowskiego i wykorzystywane w Polsce do celów działalności gospodarczej.
Stanowisko Spółki jest zgodne z przepisem art. 9 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, według którego "przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz."
Przepis art. 9 ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że "nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika" - art. 9 ust. 2 cyt. ustawy o VAT.Wobec powyższego, podatek należny od towarów nabytych od kontrahenta z Niemiec będącego podatnikiem od wartości dodanej, stanowi dla Spółki cywilnej podatek naliczony - zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 cyt. ustawy o VAT.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.