Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się o... - Interpretacja - US-3-PP/4430-3/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2005, sygn. US-3-PP/4430-3/05, Urząd Skarbowy w Ciechanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Według przepisu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 art. 43 ustawy, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Natomiast z przepisu art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Dodatkowo art. 29 ust. 5 ustawy o VAT wskazuje, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że przy nabyciu nieruchomości nie wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Budynki i budowle posadowione na działce są trwale związane z nieruchomością gruntową będącą przedmiotem dostawy. Zarówno od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów oraz obiektu wybudowanego w roku 1997 minęło co najmniej 5 lat. Z tego też względu należy uznać je za towary używane w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W sprawie niniejszej nie zachodzą jednocześnie okoliczności, o których mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższych regulacji Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko pytającego za prawidłowe i stwierdza, że dostawa w/w nieruchomości jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Ciechanowie