P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-1/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2005, sygn. PP/443-1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03 stycznia 2005 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącej stawki podatku od towarów i usług obowiązującej przy obciążaniu nabywców książek ponoszonymi kosztami przesyłek w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami)

postanawia

ocenić stanowisko Spółki przedstawione w złożonym wniosku jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wysyłając przesyłki zawierające sprzedawane książki Spółka korzysta z usług Poczty Polskiej, która wystawia dla Jednostki fakturę ze zwolnieniem od podatku VAT (PKWiU 64.11.12-00.00). Uprzednio w/w koszty ponosiła jedynie Spółka, a obecnie koszty te są (w całości lub części) fakturowane na nabywców. Z załączonej do w/w pisma informacji wynika, że wysokość obciążenia nabywcy z tego tytułu uzależniona jest od wartości zamówionych przez niego książek.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie następującej treści:

  • jak potraktować takie koszty przesyłki, z jaką stawką VAT lub też czy są zwolnione z

podatku VAT ?

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zdaniem Jednostki wystawiając przedmiotowe faktury Spółka ma prawo stosować zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie PKWiU 64.11.12-00.00.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku - zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy - wynosi 22%.

Zarówno w treści w/w ustawy, jak i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) ustawodawca przewidział inne niż podstawowa stawki podatku oraz zwolnienia od niego. I tak w myśl w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 2 w/w załącznika wymienione są usługi świadczone przez pocztę państwową sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 64.11.

W związku z tym, iż Jednostka nie jest pocztą państwową, wystawiając na nabywcę książek fakturę z odrębnym obciążeniem za koszty przesyłki nie może korzystać z w/w zwolnienia, ale winna opodatkować tę czynność stawką 22%.

Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z zapisem art. 29 ust. 1 powołanej ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W przedstawionym przez Jednostkę stanie faktycznym świadczenie należne od nabywcy obejmuje niewątpliwie również opłatę pocztową.

Biorąc powyższe pod uwagę dokonane przez Spółkę obciążenie nabywcy książek opłatą za usługi Poczty Polskiej winno - zdaniem tut. organu - zwiększyć wartość sprzedawanych towarów i w konsekwencji podlegać opodatkowaniu stawką właściwą jak dla sprzedawanego towaru.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 03 stycznia 2005 roku i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z brzmieniem art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie - zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej - służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu. W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu