Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) obniżenie kwoty podatku należne... - Interpretacja - 1432/PP/P/14a/440-31/05/DB

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.03.2005, sygn. 1432/PP/P/14a/440-31/05/DB, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest możliwe w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl art. 86 ust. 3 w/w ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru :

DŁ = 357 + N . 68 kg

gdzie

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność

N - oznacza ilość miejsc ( siedzeń ) łącznie z miejscem dla kierowcy

- kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca - nie więcej niż 5.000 zł.

Na podstawie art. 88 ust. 1, pkt. 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc ( siedzeń ), zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy określane są na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w cyt. wyżej ust. 3.

Z powyższych przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem danego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj.: że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem. Dla skorzystania z prawa do obniżenia podatku istotne jest, czy w ogóle ze świadectwa homologacji może wynikać wyższa ładowność niż określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3 ustawy.

A zatem, jeśli podatnik jest w stanie wykazać, że dopuszczalna ładowność zakupionego samochodu jest wyższa niż określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3, to ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych - na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.

W przypadku użytkowania pojazdów, co do których nie ma wątpliwości, że są pojazdami ciężarowymi, tzn.: jeżeli z konstrukcji tych pojazdów wynika, że są one przeznaczone do przewozu towarów - brak jest prawa do kwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do tych pojazdów oraz od faktur dokumentujących jego nabycie.

Jeżeli zatem posiadany przez Podatnika samochód jest konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu ładunków, wówczas dla skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, przy zakupie paliwa do jego napędu, nie ma zastosowania przepis art. 88 ust. 1, pkt. 3 ustawy.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów nr PP3-812/2004/BK/2671 PP 502 PELM z dnia 03.02.2005r. w przypadku samochodów bezwzględnie ze swej istoty ciężarowych, tzn.: gdy z konstrukcji wynika, że są one przeznaczone wyłącznie do przewozu towarów, nawet w przypadku braku wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku z homologacji, stosuje się ogólne zasady odliczeń podatku naliczonego.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, według stanu prawnego obowiązującego na dzień odpowiedzi.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany