Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 07.02.2005r. - data stempla pocztowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku wystawienia faktury VAT dla użytkowników wieczystych prowadzących działalność gospodarczą i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej z tytułu wnoszonych opłat za użytkowanie wieczyste.
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U Z A S A D N I E N I E
W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 07.02.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach prowadzonej działalności pobiera opłaty roczne zgodnie z art. 71 ust.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami za użytkowanie wieczyste.
W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Czy opłaty za użytkowanie wieczyste muszą być potwierdzone wystawieniem faktury VAT w każdym przypadku niezależnie od tego czy użytkownik wieczysty prowadzi działalność gospodarczą lub nie oraz niezależnie od tego czy dokonał opłaty w ustawowym terminie tj. do 31.03.2005r.?
Podatnik stoi na stanowisku, iż gmina ma obowiązek wystawienia faktury VAT tylko tym użytkownikom wieczystym, którzy wnieśli opłatę w ustawowym terminie i tylko tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :
Zgodnie z art. 106 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. z póż. zm./ podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Przepis art. 106 ust.1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi - art. 106 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Podatnicy o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
Wobec powyższego w przypadku, gdy obowiązek wniesienia opłat z tytułu użytkowania wieczystego spoczywa na osobach fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej obowiązek wystawienia faktury VAT istnieje tylko w przypadku wniesienia przez te osoby stosownego żądania i dotyczy przypadku, gdy wykonano na ich rzecz usługę z tytułu użytkowania wieczystego lub gdy otrzymano część lub całość należności przed terminem wykonania usługi. Obowiązek wystawienia w.w faktury nie jest uzależniony od dotrzymania przez osobę fizyczną ustawowego terminu do wniesienia tej opłaty.
Natomiast na rzecz podmiotów gospodarczych fakturę należy wystawić w przypadku wykonania na ich rzecz usługi /z tytułu użytkowania wieczystego/ lub z chwilą otrzymania części lub całości należności przed wykonaniem usługi. Również w tym przypadku obowiązek wystawienia faktury VAT nie jest uzależniony od upływu ustawowego terminu do wniesienia opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.