Temat interpretacji
dotyczy: informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieliczce z dnia 19.08.2004 r., nr PP-443/48/04 w sprawie opodatkowania wynajmu lokalu na cele mieszkalne w budynku niemieszkalnym.
Dokonując na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) weryfikacji ww. informacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie prostuje zawartą w niej ocenę prawną.
Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem budynku, z lokalami użytkowymi na wynajem. Jednak z powodu braku zainteresowanych wynajmem lokali użytkowych, przystosował Pan jeden z lokali
do wynajmu na cele mieszkaniowe. Fakt ten zgłosił Pan do Urzędu Miasta i Gminy. Wynajem lokalu, o którym mowa potraktował Pan jako czynność zwolnioną od podatku VAT".
W swoim zapytaniu zwraca się Pan z prośbą o ocenę prawidłowości zastosowania zwolnienia.
Ocena prawna ww. stanu faktycznego jest następująca:
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), wymienione w poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy, oznaczone symbolem PKWiU ex 70.20.11 "Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe - są zwolnione od podatku VAT.
Z literalnego brzmienia ww. przepisu wynika, że zwolnieniem od podatku objęty jest wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym.
Jednak należy przyjąć, że intencją ustawodawcy było zastosowanie zwolnienia od podatku również do
wynajmu lokali mieszkalnych.
Zatem wynajem lokalu na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 1.