P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-443-6/05/RS/2

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. 1419/UPO-443-6/05/RS/2, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością X, oceniając jej stanowisko odnośnie stawki podatku VAT obowiązującej dla usług w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości, przedstawione we wniosku nr PU/10/04 z dnia 06.01.2005 r. (data wpływu: 07.01.2005 r.) o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. W 2002 r. Spółka zakupiła od osoby fizycznej dom mieszkalny do remontu i częściowej rozbudowy. Część dobudowana to lokal użytkowy, który został przeznaczony na wynajem. Na parterze "starego" budynku znajdują się biura użytkowane przez Spółkę (właściciela nieruchomości) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, natomiast piętro i poddasze jest przeznaczone na wynajem na cele mieszkalne lub użytkowe.

2. Przedmiot interpretacji. Spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego odnośnie wysokości stawki podatku VAT, jakim objęte są: usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek (PKWiU 70.20.11), usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek (PKWiU 70.20.12).

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Jako własne stanowisko Spółka przedstawiła pogląd, iż do w/w usług należy zastosować stawkę podstawową podatku VAT czyli 22%.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym w poz. 4 wymienia się "ex 70.20.11 - usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe". Z powyższego przepisu wynika, że usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, polegające na wynajmie lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Spółki, jakoby zarówno usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek na cele mieszkalne i użytkowe, jaki i usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek były opodatkowane stawką podstawową VAT. Z przepisów prawa podatkowego wynika bowiem, iż: usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek (PKWiU 70.20.11), polegające na wynajmie lokali w budynkach mieszkalnych na cele mieszkaniowe - są zwolnione od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 wspomnianej ustawy o podatku od towarów i usług; usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek (PKWiU 70.20.11), polegające na wynajmie lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe - podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22% na mocy art. 41 ust. 1 w/w ustawy; usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek (PKWiU 70.20.12) - podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22% na mocy art. 41 ust. 1 w/w ustawy.

Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku