POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2/443-48/05/KD/11342

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.02.2005, sygn. PP2/443-48/05/KD/11342, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony nr (...), z dnia 26.01.2005 r., doręczony w dniu 27.01.2005 r. w części dotyczącej zapytania nr 1 z zakresu podatku od towarów i usług

potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu

UZASADNIENIE

Przedmiotem zapytania Podatnika jest ustalenie czy wymienione czynności podlegają uwzględnieniu przy obliczaniu rocznej proporcji dla celów obliczenia podatku do odliczenia. Spółka w 2004 r. dokonała sprzedaży akcji (udziałów), przy czym czynność ta nie mieści się w zakresie działalności Podatnika, miała ona charakter sporadyczny. Spółka udziela swoim pracownikom pożyczek oprocentowanych, finansowanych z funduszu socjalnego. Czynność ta - jako usługa finansowa korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Za okresy miesięczne są z tego tytułu wystawiane faktury za tą usługę. Kolejna czynność, która również nie jest związana z przedmiotem działalności Podatnika to dostawa nieruchomości, obejmująca stadion sportowy oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu. Dostawa ta dokonana została w zamian za zaległości podatkowe. Spółka ocenia, że wszystkie wyżej wymienione czynności nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu rocznej proporcji, o której mowa w art. 90, ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Tutejszy Urząd potwierdza wyżej przedstawione stanowisko. Pierwsza z wyżej wymienionych czynności - sprzedaż udziałów (akcji) nie stanowi działalności gospodarczej Spółki. W tym zakresie Spółka nie spełnia zatem definicji podatnika, o którym mowa w art. 15, ust. 1 ustawy. Czynność ta pozostaje poza regulacją ww. ustawy. Nie istnieje zatem podstawa do uwzględniania przychodu z tego tytułu przy obliczaniu proporcji rocznej, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy. Odnośnie pozostałych wymienionych w zapytaniu czynności, tj. usług finansowych i transakcji związanej z nieruchomością należy wskazać, że zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy, przychodów z tych czynności nie uwzględnia się przy obliczaniu proporcji rocznej w zakresie, w jakim czynności te wykonywane są sporadycznie. Przy czym użyte w przepisie słowo "sporadycznie" należy tu odnieść zarówno do czynności występujących rzadko jak i do czynności, które wprawdzie mogą występować regularnie, jednak stanowią uboczny charakter w stosunku do działalności podstawowej (chodzi np. o przypadek udzielania pożyczek pracownikom).

Spółka, jak wynika z treści zapytania udziela swoim pracownikom regularnie pożyczek z funduszu socjalnego, usługę tą można jednak ocenić w kategorii występującej sporadycznie, ponieważ nie jest związana z przedmiotem działalności Podatnika. Podobnie ocenić należy dostawę w zamian za długi stadionu sportowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Dostawa ta stanowi transakcję związaną z nieruchomością, która wystąpiła sporadycznie. Pod pojęciem nieruchomości, jak słusznie zauważa Wnioskodawca należy rozumieć zarówno dostawę budynków, budowli, gruntów, w tym również prawa wieczystego użytkowania gruntu. Taką definicję nieruchomości zawierają przepisy Kodeksu cywilnego. Obroty związane z ww. czynnościami (usługi finansowe oraz dostawa nieruchomości) w tym przypadku nie podlegają doliczaniu do obrotu służącego obliczeniu rocznej proporcji.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia -Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy