- Interpretacja - PP/443-13/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.03.2005, sygn. PP/443-13/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa

( Dz.U. nr 8, poz. 60 z 2005 r. - tekst jednolity ) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej:

uznaje stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku, z dnia 31.01.2005 r., (wpływ do tut. Organu w dniu 02.02.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę w/g stawki 22 %, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 02.02.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w wpłynął wniosek złożony przez Podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W zapytaniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik jest osobą fizyczną posiadającą statut podatnika podatku od towarów i usług wyłącznie z tytułu świadczenia usług najmu posiadanych nieruchomości.

Zamierza on dokonać sprzedaży jednej z nieruchomości gruntowej, której jest współwłaścicielem. Jest to grunt, zakupiony w 1998 r. i przeznaczony pod zabudowę. Ponadto przyszły nabywca za zgodą współwłaścicieli gruntu otrzymał decyzję zezwalającą na jego zabudowę.

Ponieważ Podatnik w przeszłości dokonywał już sprzedaży nieruchomości i zamierza dokonywać takich czynności w przyszłości uważa on, że należy opodatkować tę transakcje podatkiem od towarów i usług w/g stawki 22%.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ Podatkowy informuje że:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 w pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z 11.03.2004 r.

( Dz. U. nr 54 poz.535 z 2004 r.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 cyt. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Jednocześnie nadmienia się, że zgodnie z definicją towaru zawartą w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11 poz. 50 z 1993 r. z późn. zm. ), obowiązującej do dnia 30.04.2004 r., grunt nie był towarem i w związku z tym pozostawał poza regulacjami ustawy o podatku VAT.

Ustawodawca w art. 43 ust. 1 ustawy VAT z dnia 11.03.2004 r. zwolnił z podatku od towarów i usług m.in. w pkt 2, dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz w pkt 9 dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W ust. 2 tego artykułu zdefiniowano, że przez towary używane rozumie się budynki

i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższy przepis, przedmiotowa nieruchomość gruntowa nie może być uznana za towar używany i nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

Ponadto w myśl art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 2 cyt. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Biorąc pod uwagę, że dostawa towaru będzie dokonywana przez podatnika podatku od towarów i usług w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, przedmiotowa transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust.1 cyt. stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1,

Ponieważ na dostawy gruntów niezabudowanych, przeznaczonych pod zabudowę, nie została obniżona stawka podatkowa, ich sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług w/g stawki podstawowej 22 %.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak sentencji.

Niniejsze postanowienie zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w oparciu o art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej).

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej