Temat interpretacji
W dniu 03.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Zdaniem podatnika obowiązek podatkowy w przypadku oddania w wieczyste użytkowanie gruntu zabudowanego powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia licząc od dnia wydania.
Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, że ustanowienie prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowi świadczenie usług zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535).
W rozporządzeniu z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) Minister Finansów określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych tj. z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu - § 3a rozporządzenia. Przepis ten został wykreślony rozporządzeniem zmieniającym z dnia 28.01.2005 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 150). Wobec tego od 15 lutego 2005 r. obowiązek podatkowy w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych powstaje na zasadach ogólnych - określonych w ustawie o podatku od towarów i usług - tj. z chwilą wykonania usługi, a jeśli przed jej wykonaniem otrzymano część należności - z chwilą otrzymania tej części (art. 19 ust. 1 i ust. 11 ustawy o VAT) i to zarówno do oddania w wieczyste użytkowanie gruntu zabudowanego jak i niezabudowanego.
W ww. rozporządzeniu zmieniającym znalazł się przepis przejściowy, z którego wynika, że do opłat pobranych po 24 czerwca 2004 r., a przed wejściem w życie rozporządzenia (czyli 15 lutego br.) - przed upływem terminu płatności - obowiązek podatkowy nadal powstaje z chwilą upływu terminu płatności.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.