Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19.01.2005 r. nr MKS 28/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. czy otrzymana dopłata do utworzonego kapitału rezerwowego jest obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT w świetle art. 29 ust. 1 - postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.
Spółka złożyła w dniu 19.01.2005 r. do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu pasażerskiego miejskiego. Akt Założycielski Spółki przewiduje możliwość wnoszenia dopłat do Spółki, wskazując równocześnie przeznaczenie dopłat i sposoby wyliczenia kwoty dopłaty. Gmina, która posiada 100% udziałów w przedmiotowej Spółce, działając na podstawie art. 177-179 Kodeksu spółek handlowych i § 27 Aktu Założycielskiego Spółki Uchwałą nr 5 uchwaliła dopłatę dla Spółki na 2005 r. W uchwale określony został cel, na jaki ma być przeznaczona dopłata. Zdaniem Spółki dopłata nie wykazuje bezpośredniego związku z wykonywanymi usługami, lecz ze stratą spowodowaną charakterem wykonywanej działalności i dlatego nie jest obrotem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym wyjaśnia:
Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Przepis ten oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną z tytułu dostawy lub świadczenia usług.
Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan faktyczny i prawny, zdaniem tut. organu podatkowego otrzymana przez Spółkę dopłata do utworzonego kapitału rezerwowego, nie jest wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bowiem nie była dokonana w celu sfinansowania czy też dofinansowania konkretnej usługi i nie ma bezpośredniego wpływu na kwotę należną (cenę) z tytułu świadczonej usługi.