Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach, dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.01.2005 r. postanawiapotwierdzić stanowisko wnioskodawcy.
UZASADNIENE
Stan faktyczny wynikający z wniosku:
Podmiot prowadzi działalność gospodarczą obejmującą handel i usługi. Usługi związane ze sprzedażą towarów obejmują m.in.: pomiar, konsultacje w domu klienta, wybór rodzaju rolety, żaluzji a następnie montaż zamówionego towaru. Usługi te podlegaj ą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zapytanie dotyczy: czy usługa montażu żaluzji poziomych i pionowych, rolet tekstylnych, rolet aluminiowych, markiz, krat, kurtyn, moskitier itp. wraz z wartością wykorzystanych żaluzji i rolet na potrzeby mieszkalnictwa jest w całości opodatkowana stawką VAT 7 %.
Stanowisko wnioskodawcy: usługa polegająca na pomiarze, sprzedaży towaru i jego montażu na potrzeby mieszkalnictwa jest opodatkowana stawką VAT 7 %.
Odnosząc się do zagadnienia poruszonego w piśmie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze
zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Artykuł 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy, stanowi, że wokresie od 01.05.2004 r. do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę VAT w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, na podstawie ust. 2 ww. art. 146 ustawy, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Pod pojęciem obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się, w myśl art. 2 pkt 12 ustawy, budynki stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB:
1. 111 -budynki mieszkalne jednorodzinne;
2. 112-budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe;
3. ex 113 -
budynki zbiorowego mieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
4. ex 1130 - domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terytorium koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.
W świetle ww. przepisów w przypadku, gdy usługa budowlano-montażowa jest wykonywana jednocześnie z dostawą materiałów budowlanych, które wchodzą w cenę usługi, winny być opodatkowane jednolitą stawką VAT. W stosunku do usług budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obowiązywać będzie obniżona stawka podatku w wysokości 7 %. O zastosowaniu powyższej stawki decyduje klasyfikacja budynku, na którym wykonywane są roboty. Jeżeli przeolmiotemjamowy cywilnoprawnej jest
usługa remontowo-budowlana, to brak jest podstaw do wyłączenia z niej poszczególnych kosztów do odrębnej sprzedaży.
Wystawiając faktury podatnik ma prawo opodatkować całość usługi według stawki 7 % na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję powinna zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót z wykorzystanymi materiałami, z przywołaniem odpowiedniego kodu PKOB, wskazującego na związek z budownictwem mieszkaniowym.
W przypadku dostawy materiałów budowlanych (rolet, żaluzji, markiz, kurtyn, moskitier itp.) z wyłączeniem usługi montażu, towary te będą podlegać opodatkowaniu według stawki właściwej dla danego wyrobu to jest 22 %.
Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, który jest taki sam jak w dacie zaistnienia zdarzenia i traci swoją ważność z dniem
zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Pouczenie
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, które wnosi się za pośrednictwem tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.