Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko spółki jawnej, iż premie pieniężne otrzymywane z tytułu przedterminowej zapłaty za zakupy, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe w świetle przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11 poz. 50 z poźn, zm) obowiązujących do dnia 30 kwietnia
2004 r.
UZASADNIENIE
W skierowanym do organu podatkowego piśmie Strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług według ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz obowiązującej do dnia 30.04.2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona nawiązała współpracę z Hurtownią Farmaceutyczną. Zawarta została umowa, która ustala zasady współpracy oraz warunki i wysokość udzielania Podatnikowi premii pieniężnej z tytułu przedterminowej zapłaty za zakupy dokonane w Hurtowni. Jak wynika z wniosku, Strona zobowiązała się do zakupu leków w Hurtowni w każdym miesiącu kalendarzowym za kwotę brutto nie niższą niż 50 000 zł. Dla tych zakupów ustalono 50 dniowy termin płatności. Z kolei hurtownia zobowiązała się między innymi do zapewnienia ciągłości dostaw środków farmaceutycznych oraz do udzielania premii pieniężnych na zasadach określonych w umowie. Zgodnie z ustalonymi zasadami wysokość premii uzależniona jest od terminu zapłaty faktury przy zachowaniu zasady większej premii za faktury płacone najwcześniej od daty wystawienia faktury i jest określana na podstawie wartości zakupów netto faktur zapłaconych. Uprawnienie do wypłaty premii za miesiąc kalendarzowy powstaje po całkowitej zapłacie za towary zakupione w tym okresie, zaś wypłata premii następuje na podstawie noty księgowej uznaniowej.
Zdaniem Strony premia pieniężna dla celów podatku od towarów i usług pozostaje poza zakresem opodatkowania zarówno w stanie prawnym obowiązującym do 30.04.2004 r., jak i po 1.05.2004 r. Ponadto Strona twierdzi, że premia pieniężna realizowana na gruncie zawartej umowy z Hurtownią nie jest odpłatnym świadczeniem usług, o którym mowa w art.
8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, lecz stanowi pewnego rodzaju nagrodę pieniężną za efektywność we współpracy handlowej pomiędzy Hurtownią a Apteką.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje:
Przedmiotem niniejszego postanowienia jest interpretacja dokonana w świetle przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11 poz. 50 z poźn, zm) obowiązujących do dnia 30 kwietnia 2004 r.
Na podstawie przepisów ww. ustawy otrzymane premie pieniężne nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W art. 4 pkt 2 określono, że ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o usługach-rozumie się przez to:
- usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
- roboty budowlano-montażowe,
- sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
- oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
- udzielania licencji lub upoważnianie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - w odniesieniu do programu komputerowego.
Jak z powyższego wynika jest to katalog zamknięty, w związku z czym przedmiotowe premie nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego
przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do dnia 30.04.2004 r. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że nie podlega ocenie prawnej załączona do wniosku umowa. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Odnosząc się natomiast do stanu prawnego obowiązującego po dniu 30.04.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że jest to przedmiotem odrębnego postanowienia.
Na postanowienie w zakresie interpretacji służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł od wniosku.