Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 stycznia 2005 r. (data wpływu do organu podatkowego 11 stycznia 2005 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego,
- postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 10 stycznia 2005 r. Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 27 grudnia 2004 r. Spółka wystawiła fakturę sprzedaży dotyczącą udzielenia licencji na oprogramowanie komputerowe, w której określiła termin płatności: "30 dni, tj. do 26 stycznia 2005 r." Przedmiotową fakturę wysłano pocztą kurierską w dniu 27 grudnia 2004 r.
Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z ww. tytułu powstaje w miesiącu styczniu 2005 r. - w myśl art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. Un. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1. W treści art. 27 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług wymieniono usługi sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.
A zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego należy uznać, iż stanowisko Spółki w kwestii powstania obowiązku podatkowego w miesiącu styczniu 2005 r. z tytułu udzielonej przez Spółkę licencji jest prawidłowe, zakładając jednocześnie, iż w okresie wcześniejszym podatnik nie otrzymał całości lub części zapłaty lub też zaliczki (przedpłaty).
Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.
Jednocześnie wskazuję, iż zgodnie z art. 14b § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Spółki wiążąca. Jeżeli jednak Spółka zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia. Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.