W przedmiotowym piśmie Strona stwierdza, iż zajmuje się świadczeniem usług doradztwa rynkowego, marketingowego sklasyfikowanego pod numerem PKWiU 74.... - Interpretacja - US38/443/123/04/2005/MK

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.02.2005, sygn. US38/443/123/04/2005/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowym piśmie Strona stwierdza, iż zajmuje się świadczeniem usług doradztwa rynkowego, marketingowego sklasyfikowanego pod numerem PKWiU 74.14A. Podatnik działa na rynku polskim, a swoje usługi sprzedaje podmiotom zagranicznym, obecnie z Niemiec. Zdaniem wnioskodawcy nie musi się rejestrować jako podatnik VAT-UE, na wystawianych fakturach VAT podaje numer unijny kontrahenta oraz wpisuje uwagę "podatek rozliczy nabywca usługi". Zdaniem Strony osiągnięty obrót należy przeliczyć na podstawie tabeli średnich notowań EUR/PLN z datą sprzedaży usługi oraz uwzględnić w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolniona od podatku przy jednoczesnym zachowaniu prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług w związku z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku, gdy usługi prawnicze, rachunkowo - księgowe, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2); tłumaczeń, są świadczone na rzecz:
1)osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2)podatników mających siedzibą lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługęmiejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla której dana usługa jest świadczona, w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W świetle powyższego, jeżeli wnioskodawca spełnia warunki przedstawione powyżej, miejscem jego usługi i tym samym miejscem ich opodatkowania będzie kraj nabywcy.

Zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ) w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer , pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju. Ponadto należy zauważyć, iż przedmiotowe faktury nie zawierają stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Natomiast zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

Odnośnie zapytania Strony dotyczącego obowiązku dokonania rejestracji w podatku od towarów i usług dla potrzeb unijnych, tut. organ podatkowy zauważa, iż art. 97 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dokonaniem pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

W świetle powyższego podatnik ma obowiązek dokonać rejestracji w podatku od towarów i usług dla potrzeb unijnych tylko w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowych nabyć lub dostaw, natomiast w przedmiotowej sprawie Strona takich czynności nie wykonuje.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Z przedstawionego stanu faktycznego i powyższych przepisów Naczelnik tut. Urzędu zauważa, iż w przypadku świadczenia usług, dla których podatnikiem jest ich nabywca, określonych w art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług wystawiane są faktury VAT nie zawierające stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, jak również obrót z ich tytułu nie jest wykazywany w deklaracji VAT-7, gdyż czynności te są opodatkowane na terytorium innego kraju. Ponadto w związku z dokonywanymi czynnościami świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca Stronie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabyć towarów i usług związanych z tymi czynnościami.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów