Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż wnioskujący prowadzi działalność w zakresie produkcji okien, drzwi i innych elementów stol... - Interpretacja - ZP/443-5/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.03.2005, sygn. ZP/443-5/2005, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż wnioskujący prowadzi działalność w zakresie produkcji okien, drzwi i innych elementów stolarki budowlanej oraz świetlików ,a ponadto wykonuje usługi ich montażu zgodnie z przedmiotem działalności firmy wynikającej z wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego w sprawie udzielenia interpretacji w zakresie stosowania stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do robót budowlano-montażowychzwiązanych z budownictwem mieszkaniowym ,polegających na dostawie okien i drzwi wraz z usługą montażu oraz sposobu fakturowania w/w czynności. Zdaniem podatnika, jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest transakcja polegająca na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej (lub innej stolarki budowlanej) w budynkach mieszkalnych, której producentem jest wykonawca usługi wówczas do pełnej wartości kosztorysu należy stosować stawkę VAT w wysokości 7%.

Zgodnie z art.146 ust.1, pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm./ w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

W poz. 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżono stawkę podatku od towarów i usług do 7% na usługi montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonanych w obiektach, o których mowa w poz. 20 tego załącznika oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 wyżej cytowanej ustawy. W myśl art.2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w poz. 20 w/w załącznika nr 1 wymienione zostały następujące budynki zbiorowego zamieszkania (PKOB 1130): domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

W ocenie tut. organu, jeśli producent stolarki budowlanej (okna, drzwi, świetliki itp.) na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wykonuje w/w prace w obiektach budownictwa mieszkaniowego, a jednocześnie z zawartej umowy wynika, że zlecający usługę zamawia ją wraz z materiałem (stolarka okienna, drzwiowa ,materiał montażowy ), to wówczas podatnik wykonujący usługę montażu okien (drzwi) ma prawo do zastosowania 7% stawki podatku. Wykonanie usług musi także potwierdzać wystawiona faktura, która nie będzie wyodrębniała zużytych towarów jako odrębnej pozycji .Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przezwniskodawcę oraz stanu prawnego obowiazujacego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, atraci zwa ważność z dniem zmiany przepisów prawnych.

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich