POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/IN/65/BT/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2005, sygn. PP/443/IN/65/BT/05, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 §l, art. l4a §l i §4 ustawy z dnia 29.08.l997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1 997r. poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 23.08.2005r. (24.08.2005r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego) w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług gwarancji bankowej.

UZASADNIENIE

W myśl art. l4a §l ustawy z dnia 29.08. 1 997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. l4a §4.

Pismem z dnia 23.08.2005r. (24.08.2005 - wpływ do tutejszego organu podatkowego) zwróciła się Spółka z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług. Z powyższego pisma wynika, że Spółka przed zawarciem umowy o wybudowanie budynku mieszkalnego otrzymała od wykonawcy gwarancję bankową na ewentualne usunięcie usterek po wybudowaniu i zasiedleniu budynku mieszkalnego złożoną w banku. W 2005r. Spółka przystąpiła do usunięcia usterek w budynku mieszkalnym z uruchomionej gwarancji bankowej, w związku z powyższym zwróciła się z zapytaniem czy w świetle ustawy z dnia l1.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) należy opodatkować gwarancję bankową i jaką stawką podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki gwarancja bankowa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek właściwych dla dostawy usług mieszkaniowych.

Działając na podstawie wyżej cytowanego art.14a §l ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną ) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży usług mieszkaniowych podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu jego sprzedaży. Pobierana przez Spółkę, zgodnie z umową, kwota gwarancji bankowej na usunięcie usterek w budynku mieszkalnym nie jest obrotem w rozumieniu art.29 ust.l ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art.14b§1 Ordynacji podatkowej: interpretacja. o której mowa w art. 14a§1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa wart. 14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa wart. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5(art. 14b §2 Ordynacja podatkowa). .

Od niniejszego postanowienia w trybie art. 14a §4 i art. 236 §1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 §2 pkt1 ustawy Ordynacja podatkowa.Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu