Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. MK/164/05 z dnia 22.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 29.06.2005 r.), uzupełnionego pismem l.dz. 531/07/05 z dnia 14.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 19.07.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania transakcji polegającej na wytworzeniu łodzi, z montażem dostarczonego przez kontrahenta materiału, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w świetle art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,
stwierdza, że :
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji łodzi, które wykonywane są z materiałów w większości własnych i nabytych oraz w pozostałej części z materiałów powierzonych, otrzymywanych od zamawiającego (kontrahenta z kraju UE), które są jedynie wmontowywane do produkowanych łodzi.
W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w myśl przepisów ustawy o VAT dokonywana transakcja jest usługą na ruchomym majątku rzeczowym, o której mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d), czy też wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1.
Zdaniem Podatnika dokonywaną transakcję należy traktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, co pozwala na zastosowanie stawki podatku w wysokości 0 % na dostawę produkowanych łodzi, przy spełnieniu warunków przewidzianych w art. 42 ustawy o VAT.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik produkuje łodzie, które wykonywane są w większości z materiałów własnych i nabytych oraz w pozostałej części z materiałów powierzonych, otrzymywanych od zamawiającego (kontrahenta z kraju UE), które są jedynie wmontowywane do produkowanych łodzi.
Przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny wymaga wyjaśnienia wskazanego w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT pojęcia ?usług na ruchomym majątku rzeczowym?, które nie zostało zdefiniowane w cyt. ustawie.
W związku z tym termin ten należy interpretować w oparciu o wykładnię językową, jako wszelkie usługi wykonywane przez podatnika, w wyniku których następuje wytworzenie nowego produktu z powierzonych materiałów, jego przerobienie lub ulepszenie, przy czym podatnik świadczący usługę nie jest właścicielem towaru powierzonego ani towaru wytworzonego, przerobionego lub ulepszonego. W takim przypadku należność Podatnika obejmuje wyłącznie samą wartość usługi.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik produkuje łodzie, przy czym wartość użytych własnych materiałów jest większa od wartości materiałów dostarczonych przez kontrahenta z kraju Wspólnoty.
Podatnik nie wytwarza więc nowego produktu wyłącznie z materiałów własnych, albo w odwrotnej sytuacji ? wyłącznie z materiałów powierzonych przez kontrahenta ? zleceniodawcę.
O zakwalifikowaniu przedmiotowych czynności, wykonywanych przez Podatnika, jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d) ustawy o VAT, czy też jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 cytowanej ustawy, nie decyduje wyłącznie kryterium wartościowe lub ilościowe materiału powierzonego przez kontrahenta.
Zaliczenie czynności Podatnika, związanych z wyprodukowaniem przedmiotowych towarów, do usługi na powierzonym majątku rzeczowym może nastąpić pod warunkiem, że materiał powierzony decyduje o powstaniu finalnego wyrobu ? łodzi.
Nawiązując do w/wym. wykładni językowej podkreślić należy, że o ile dostarczony przez kontrahenta materiał nie podlega przerobieniu, czy też ulepszeniu, a jedynie jest montowany przez Podatnika w wykonanych łodziach, to nie ma podstaw do uznania, że wystąpi usługa, o której mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT.
Zatem, w ocenie tut. Organu - w przedstawionym stanie faktycznym, Podatnik nie świadczy usług na ruchomym majątku rzeczowym. Przedmiotowa transakcja stanowi zaś wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % (przy spełnieniu warunków określonych w art. 42 ustawy o VAT) .
Zgodnie bowiem z treścią powołanego wyżej przepisu art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Jednocześnie tut. Organ nadmienia, iż w przypadku, gdyby produkt wytworzony przez Podatnika był towarem, o którym mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, wówczas dostawa towaru nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy (w myśl art. 13 ust. 8 cytowanej ustawy) i czynność ta jest na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 1 opodatkowana stawką podatku w wysokości 0 % jako dostawa krajowa.