P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1434/PV/443-118/05/ST

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.09.2005, sygn. 1434/PV/443-118/05/ST, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 11.07.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe

u z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 11.07.2005r. Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie dokonywania korekty podatku naliczonego przy sprzedaży jako zwolnionych, samochodów przy nabyciu których przysługiwało Stronie odliczenie podatku naliczonego w wysokości 50% nie więcej niż 5 000 zł.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka zajmuje się sprzedażą samochodów. Samochody nabywane są w celu dalszej odsprzedaży, co uprawnia do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu tych samochodów. Niektóre z partii nabywanych samochodów osobowych Spółka przeznacza na potrzeby związane z prowadzoną działalnością i zalicza do środków trwałych. Od powyższych samochodów dokonuje odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego nie więcej niż 5 000 zł. Samochody te wykorzystuje jako samochody demonstracyjne i testowe dla klientów jak również na cele związane z funkcjonowaniem firmy. Po upływie założonego okresu eksploatacji i po upływie conajmniej 6 miesięcznego okresu używania, samochody te są sprzedawane jako składniki majątku trwałego z zastosowaniem zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Według podatnika przy sprzedaży samochodów jako zwolnionych od podatku nie występuje obowiązek korekty podatku naliczonego odliczonego przy ich zakupie.

W związku z przedstawionym w piśmie stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.stosownie do art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ustępie 3, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którąmożna proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. ust. 3 wskazuje, iż proporcję o której mowa powyżej, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. zgodnie natomiast z ust. 5 ww. artykułu do obrotu o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3 (tj. towarów zaliczanych przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji) używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9 z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego (...) - art. 91 ust. 1 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania oraz przedstawiony stan faktyczny Spółka nie jest zobowiązana do stosowania przepisów art. 90, gdyż ustawodawca z obrotu, o którym mowa w ust. 3 powołanego artykułu, wyłączył obrót uzyskiwany z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3 (są to towary lub usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji), używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności. Powyższe wskazuje, iż Spółka w momencie sprzedaży samochodów osobowych, stanowiących środki trwałe nie ustala proporcji zawartej w art. 90 ust. 3 i tym samym nie dokonuje jednorazowej korekty kwoty podatku naliczonego, odliczonego w pełnej wysokości (art. 91 ust. 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga