Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy otrzymywane zgodnie z art. 17b ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa opłaty roczne z tytułu
użytkowania wieczystego podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Strona otrzymuje zgodnie z art. 17b ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (t.j. Dz. U. z 2004 r., nr 208, poz. 2128) opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego od Polskiej Akademii Nauk, szkół wyższych oraz jednostek badawczych. Zgodnie z wymienionym przepisem w/w użytkownicy obowiązani są wnosić na rachunek Strony opłaty roczne równe cenie 20 kg żyta z hektara przeliczeniowego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym bez wezwania, w terminie do dnia 15 lutego każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Strona biorąc
pod uwagę oświadczenia od w/w dotyczące przeznaczenia użytkowanych gruntów, wystawia fakturę ze stawką "zwolniona" w przypadku gruntów użytkowanych na cele rolnicze lub ze stawką "22%" w pozostałych przypadkach. W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie, że otrzymywane przez Nią w/w opłaty nie podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, a jeśli nie to są opodatkowane stawką 22% lub zwolnione z opodatkowania, oraz wyliczona zgodnie z ustawą kwota opłaty jest kwotą brutto?
W ocenie Strony zarówno ustanowienie prawa wieczystego użytkowania jak i obowiązek wnoszenia opłat wynika z mocy ustawy i nie jest Ona stroną żadnych umów cywilnoprawnych w tym zakresie, a jedynie organem obsługującym inne organy władzy publicznej, w związku z tym opłaty te nie podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Jednak w przypadku uznania, że podlegają w/w ustawie, według Strony wystarczającymi dokumentami do wystawienia faktury ze stawką zwolnioną bądź stawką 22 % są zbierane przez
Stronę dodatkowe dokumenty dot. stanu faktycznego użytkowanej nieruchomości, a ustalona zgodnie z ustawą opłata jest kwotą brutto.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w w/w artykule, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Na podstawie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Stosownie do treści art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług (od 1 czerwca 2005 r artykuł ten otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 -22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku).
W świetle cyt. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi świadczenie usługi i jako takie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Przy tym kwota pobranej z tego tytułu opłaty stanowi stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od
towarów i usług kwotę brutto, tj. obejmuje podatek od towarów i usług.
Podatnikiem, na którym ciąży obowiązek rozliczenia podatku należnego, jest w tym przypadku podmiot (jednostka) oddająca nieruchomość w użytkowanie wieczyste. Biorąc pod uwagę, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa Strona wykonuje prawo własności i inne prawa rzeczowe na rzecz Skarbu Państwa w stosunku do powierzonego jej mienia, o którym mowa w art. 1 i 2 tej ustaw, tj. tworzącego Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa, oraz fakt, iż obejmując we władanie powierzone składniki mienia Skarbu Państwa wykonuje we własnym imieniu prawa i obowiązki z nimi związane w stosunku do osób trzecich, jak również obowiązki publicznoprawne (ust. 2), stwierdzić należy, iż w tym zakresie posiada Ona status podatnika podatku od towarów i usług. Jednocześnie jest bez znaczenia, iż wspomniane nieruchomości faktycznie pozostają w zarządzie innych jednostek organizacyjnych.
Przy
tym w rozpatrywanym przypadku nie ma zastosowania powołany przez Stronę art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Powyższe potwierdza stanowisko Ministra Finansów wyrażone w piśmie z dnia 7.04.2005 r. nr PPI-811-1868/BM6-16233/2004/EF.
Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W ramach wyjątku od w/w zasady na podstawie § 8 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm) zwolnione od
podatku od towarów i usług zostało oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczone na cele rolnicze. O zwolnieniu z podatku decyduje zatem przeznaczenie oddanych w użytkowanie wieczyste nieruchomości na cele rolnicze, które winno być ustalone na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.