Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr. 8, poz. 60 z 2005r ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie określenia czy podatek od towarów i usług zawarty w fakturach dotyczących zakupu leków można odliczyć od podatku należnego ?
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe
UZASADNIENIE :
W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 14.07.2005r ( data stempla pocztowego ) uzupełnionym w dniu 01.08.2005r podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :
Podatnik podpisał umowę nr 68/BC/05 na podstawie której podmiot jest zobowiązany do realizacji projektu pt. "Zwalczanie warrozy za pomocą leków dopuszczonych do obrotu warunkiem pozyskiwania miodu bez pozostałości szkodliwych dla zdrowia".
W ramach realizacji powyższego projektu zostały zakupione leki, które następnie zostały nieodpłatnie wydane pszczelarzom zrzeszonym w ....
Wydanie tych leków nastąpiło w ramach realizacji działalności statutowej Związku.
Agencja Restrukturyzacji Rolnictwa zobowiązana jest do zwrotu kwoty wydatkowanej przez Związek na zakup powyższych leków.
W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy podatek VAT zawarty na fakturach dotyczących zakupu leków można odliczyć od podatku należnego ?
Zdaniem podatnika nie można odliczyć podatku Vat z wyżej wymienionych faktur.
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :
W myśl art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr.54, poz.535 z 2004r z późn.zm. ) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Ponadto zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Z przedmiotowego stanu faktycznego sprawy wynika, iż zakupione leki zostały nieodpłatnie przekazane członkom związku .
Wobec powyższego zakup ten nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr. 54, poz. 654 z 2000 z późn.zm. ). Zgodnie z art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ponadto zakup ten nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych, gdyż nieodpłatne przekazanie wyżej wymienionych towarów nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku Vat o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup leków w związku z realizacją umowy nr.68/B6/05.