Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), art. 86 ust. 3, 5 i 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U..Nr 54, poz. 535 ze zm.), - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.05.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym wniosku, za prawidłowe.
W złożonym wniosku zwróciła się Pani z zapytaniem, czy może wykazać do odliczenia w deklaracji zapłacony podatek od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w postaci samochodu Ford Transit (skrzyniowego). Wskazała równocześnie, że przedmiotowy samochód zarówno za granicą jak i w kraju został zarejestrowany jako ciężarowy. Dopuszczalna ładowność wynosi 971 kg, posiada trzy miejsca (siedzenia), przy czym jako nabywca nie posiada świadectwa homologacji. W dniu 13.06.do złożonego wniosku dołączone zostały dodatkowo:
- zaświadczenie z dnia 8.06.2005 r. wystawione przez Ford Polska sp. z o. o w Warszawie ul. Al. Jerozolimskie 181 stwierdzające, że pojazd marki Ford Transit (podano nr. nadwozia i silnika nabytego pojazdu) został wyprodukowany i opuścił fabrykę jako auto ciężarowe,
- oświadczenie firmy Ford Polska, że niedopuszczalne jest wydanie świadectwa homologacji, wyciągu ze świadectwa homologacji, lub odpisu decyzji zwalniającej dla pojazdów, których producentem lub importerem nie jest Ford Polska sp. z o.o. Na poparcie tej tezy firma załączyła pismo Ministerstwa Infrastruktury Departamentu Transportu Drogowego.
Z zajętego w zapytaniu stanowiska strona wskazała na możliwość odliczenia całości zapłaconej kwoty podatku od towarów i usług.
Przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w szczególności zapis art. 86 ust. 1 stanowi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W art. 86 ust. 3 ustawodawca postanowił, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona za pomocą wzoru: DŁ = 357 kg + (n x 68 kg), gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy)
- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł. Dopuszczalną ładowność pojazdów, oraz ilość miejsc (siedzeń) określa się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji (wydawanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym).Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej nie mają określonej dopuszczalnej ładowności, lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe o których mowa w art. 86 ust. 3. Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika wyżej wymienionych dokumentów, wynikający z obiektywnej niemożności ich uzyskania, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy lub inny określony w art. 86 ust. 3 i 5, co jednocześnie uniemożliwi odliczenie podatku naliczonego, o którym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem podanym w art. 86 ust. 3 ustawy.
Należy zaznaczyć, że ustawodawca do określenia ładowności pojazdu oraz ilości miejsc powołuje się na świadectwo homologacji lub odpis decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania, a nie na dowód rejestracyjny pojazdu. Dodatkowo zauważyć należy, iż od 1984 r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych. W sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy nabyty z państw członkowskich Unii Europejskiej, należy tutaj wyjaśnić, iż europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, oraz producent danego typu pojazdu.
W związku z powyższym, jeżeli na używany przez podatnika w prowadzeniu działalności gospodarczej samochód marki Ford Transit zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku ich uzyskania i z dokumentów tych wynika ładowność wyższa niż określona podanym wzorem, wówczas przysługuje Pani prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z dokonanym wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, oraz stan prawny istniejący w dniu jego złożenia.Końcowo informuję, że przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, w powołanym wyżej brzmieniu będą obowiązywać do 21.08.2005 r. Od 22.08. zacznie obowiązywać nowy przepis ustawy zawarty w art. 86 ust. 3 mówiący, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, nie więcej jednak niż 6.000 zł. Od powyższej zasady zastosowano wyjątki, które wyszczególnia art. 86 ust. 4 i 5 znowelizowanej ustawy.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.