Pismem Nr III-1/443/26/2004/JL z dnia 28.09.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna potwierdził stanowisko Podatnika, iż tego typu św... - Interpretacja - III-1/443/16/2005/ER

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. III-1/443/16/2005/ER, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem Nr III-1/443/26/2004/JL z dnia 28.09.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna potwierdził stanowisko Podatnika, iż tego typu świadczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi pismem z dnia 26.04.2005 r. Nr III-1-2/005wip-34/VAT/04/RP zmienił treść informacji udzielonej w dniu 28.09.2004 r., zaznaczając jednocześnie, iż do momentu otrzymania przedmiotowego pisma Dyrektora Izby Skarbowej zawierającego zmianę udzielonej interpretacji, zastosowanie się podatnika do informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego nie może mu szkodzić.

W związku z powyższym Podatnik wystawił faktury VAT firmom, które przyznały mu bonusy po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, tytułem przyznania premii za wykonanie obrotu w 2004 r., skorygował deklaracje VAT-7 za miesiące, w których miało miejsce przyznanie premii oraz zapłacił zobowiązanie w podatku VAT wynikające z w/wym. korekt. Jednocześnie Podatnik w piśmie z dnia 30.05.2005 r. zwrócił się z zapytaniem czy nagradzając bonusem pieniężnym inne podmioty, w sytuacji otrzymania faktury VAT wystawionej w roku 2005 przez otrzymującego bonus, ale dotyczącej świadczenia za 2004 r. Podatnik, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z takiej faktury w terminie jej otrzymania, czy też otrzymujący fakturę VAT w bieżącym roku a dotyczącą roku ubiegłego, w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 nie może odliczyć podatku VAT wynikającego z takiej faktury, ponieważ koszt wypłaconego bonusu nie jest kosztem uzyskania przychodu bieżącego roku. Ponadto Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy otrzymanie przez niego w roku 2005 r. duplikatu faktury VAT, dokumentującej świadczenie wykonane w 2004 r., wystawionej w 2004 r. uprawnia go do odliczenia zawartego w fakturze podatku w dacie otrzymania duplikatu.

Zdaniem Podatnika art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, mówi o braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku nabycia przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Bonusy wypłacone w 2004 r. świadczącemu usługę wykonania obrotu, jak też faktura VAT, której duplikat firma otrzymała dopiero w 2005 r., stanowiły koszt roku, którego dotyczyły, tj.: 2004 r.

Przepis zdaniem podatnika nie precyzuje dokładnie, w którym roku wydatek miałby być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, lecz wskazuje na jego charakter, jako kwalifikujący go do kategorii kosztów uzyskania przychodu w ogóle, bez względu na termin poniesienia wydatku. Dlatego podatnik uważa, iż nagradzający bonusem ma prawo do obniżenia podatku VAT po otrzymaniu faktury VAT wystawionej w 2005 r. za świadczenie dotyczące 2004 r. Stoi również na takim samym stanowisku w przypadku otrzymanego w br. duplikatu faktury VAT, dotyczącej roku ubiegłego.

Udzielając odpowiedzi na postawione pytanie tut. organ ma na uwadze zapis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, który stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Podatnik w momencie nabycia towaru bądź usługi tzn. poniesienia wydatku w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych dokonuje kwalifikacji, czy został on poniesiony w celu uzyskania przychodów i dokonuje oceny czy w świetle przepisów o podatkach dochodowych forma nabycia towaru lub usługi oraz jej cel nie sprzeciwiają się zaliczeniu poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zatem podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego od nabycia towarów lub usług, jeżeli przepisy o podatkach dochodowych nie pozwalają na zaliczenie wydatków zwiazanych z nabyciem tychże towarów lub usług do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli przepisy te nie wskazują, że podatnik nie miałby prawa zaliczyć poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów na zasadach ogólnych, mimo że z pewnych względów, poniesionych wydatków nie zaliczył jeszcze w danym okresie do kosztów uzyskania przychodów. Istotnym zatem do realizacji prawa do odliczenia jest to, aby w momencie nabycia towarów lub usług przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie uniemożliwiały zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

O ile w/w warunki zostaną spełnione to odliczenie następuje na zasadach ogólnych zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1a ustawy, który stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do przepisów art. 86 ust. 10 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 może obniżyć kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy zgodnie z ust. 11 art. 86. Przepis art. 86 ust. 13 ustawy stanowi, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach o których mowa między innymi w ust. 10, 11 może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Podstawą do obniżenia przez nabywcę kwot podatku należnego jak wskazano wyżej jest oryginał faktury lub faktury korygującej. W przypadku jednak gdy oryginał ulegnie zniszczeniu lub zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura lub faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT oraz datę jej wystawienia zgodnie z § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). W przypadku otrzymania duplikatu faktury do odliczenia podatku będą miały zastosowanie przepisy ogólne, tj.: art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy.

Wobec powyższego, zdaniem tut. organu stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie wyrażone w piśmie z dnia 30.05.2005 r. bez znaku jest prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna