Temat interpretacji
W dniu 07.07.2005 r. podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie przepisów prawa podatkowego dot. podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi - sklep.
W miesiącu lipcu 2005 r. podatnik dokonał zakupu samochodu ciężarowego marki Peugeot. Wg danych przedstawionych we wniosku, zakupiony samochód to samochód ciężarowy o ładowności większej niż ładowność obliczona wg formuły zawartej w przepisie art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 545 ze zmianami), stąd też zdaniem podatnika, podatek naliczony z tyt. zakupu przedmiotowego samochodu będzie odliczony w całości.
Zgodnie z art. 86 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru :
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność
n - oznacza ilość miejsc ( siedzeń ) łącznie z miejscem dla kierowcy
- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku naliczonego z tyt. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5000 zł.
Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), zgodnie z przepisem art. 86 ust. 5 cytowanej ustawy o podatku VAT, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego samochodu, który wykorzystywany jest w działalności gospodarczej, uzależnione jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek :
- wykorzystywania samochodu do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług,
- zaliczenia samochodu do kategorii samochodów ciężarowych.
Jeżeli zatem z konstrukcji posiadanego przez Pana pojazdu samochodowego wynika, że jest on bezspornie ciężarowy i służy wyłącznie do przewozu ładunków, to przysługuje prawo do odliczenia w pełnej wysokości kwoty podatku naliczonego.
Jednocześnie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu informuje, że z dniem 22 sierpnia 2005 r. zmianie uległy przepisy dotyczące zasad rozliczania podatku naliczonego przy nabyciu samochodów i innych pojazdów samochodowych (zmiana ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 21 kwietnia 2005 r., została opublikowana dnia 23 maja 2005 r. w Dzienniku Ustaw nr 90 poz. 756).
Istniejący w dotychczasowych przepisach wzór określający sposób ustalania dopuszczalnej ładowności pojazdu samochodowego dla potrzeb rozliczeń w podatku od towarów i usług został zastąpiony przez bezpośrednie zdefiniowanie w przepisach ustawy pojazdów samochodowych ciężarowych i dostawczych.
Zgodnie z art. 86 ust. 3 w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6000 zł.
Zasady związane z ograniczeniem kwoty podatku naliczonego nie dotyczą określonych kategorii pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 - 7 w/w ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. tj.:
- pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą ( wielozadaniowy, van ),
- pojazdów samochodowych mających więcej niż jednen rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegordę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu ; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków,
- pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
- pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
- pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach: agregat elektryczny/spawalniczy, bankowóz, do prac wiertniczych,koparka, koparkospycharka, ładowarka, oczyszczanie dróg, podnośnik do prac konserwacyjno- montażowych, pomoc drogowa,, zimowego utrzymania dróg, żuraw samochodowy,
- pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą- jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie,
- przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów lub oddanie w odpłatne użytkowanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dziarżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych, o których mowa powyżej, stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów.
W stosunku do pojazdów samochodowych, które spełniają w/w wymagania (a spełnienie tych wymagań stwierdza zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz dowód rejestracyjny zawierający właściwą adnotację) - kwotę podatku naliczonego stanowi cała kwota podatku wskazana na fakturze, która podlega odliczeniu wg ogólnych zasad określonych w przepisach ustawy.