Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), miejscem świadczenia usług jest miejsc... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-199/2005/RW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.09.2005, sygn. 1433/NG/GV/443-199/2005/RW, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługi posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności-miejsce stałego zamieszkania.

Od powyższej zasady istnieją wyjątki, które zostały uregulowane w art. 27 ust. 2, 3 i 4. Zgodnie z art. 27 ust. 3 w przypadku gdy m. in. usługi reklamy (o których mowa w ust. 4),są świadczone na rzecz:1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub 2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W związku z powyższym, jeżeli podatnik świadczy usługi reklamy dla odbiorców nie posiadających siedziby czy też miejsca zamieszkania w kraju (Polsce), podlega ona uregulowaniom zawartym w przepisach art. 27 ust. 3. Zatem w przypadku, kiedy odbiorca usług ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty i posiada status podatnika z kraju innego niż usługodawca (wymóg bycia podatnikiem VAT UE zależy od przepisów konkretnego państwa członkowskiego), miejsce świadczenia usług, a tym samym miejsce opodatkowania, zgodnie z cytowanym przepisem znajduje się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Sposób w jaki usługi te są opodatkowane, wynika z zasad określonych przez dane państwo członkowskie.

W niniejszym stanie faktycznym podkreślenia wymaga również fakt, iż zgodnie z § 27 ust.4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur , sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r., nr 95, poz. 798), w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust.3 ustawy o VAT, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi. W związku z powyższym w przypadku, gdy podatnik świadczy usługę na rzecz podmiotu nie posiadającego statusu podatnika z kraju innego niż usługodawca, mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, usługa zostanie opodatkowana według reguły ogólnej przewidzianej w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. według siedziby usługodawcy w Polsce, według podstawowej stawki podatku od towarów i usług tj. 22%. W związku z czym postępowanie podatnika należy uznać za prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów