Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.). art. 5 ust... - Interpretacja - II US-II-443/44/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.07.2005, sygn. II US-II-443/44/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.). art. 5 ust. 1., art. 22 pkt 1) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dn. 10.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu ? 17.06.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko Podatnika w sprawie będącej przedmiotem zapytania, zawarte w pkt 3) pisma za prawidłowe.

Interpretacja niniejsza dotyczy następującego stanu faktycznego, wskazanego przez Wnioskodawcę w piśmie z dn. 10.06.2005 r. (pkt 3.) uzupełnionego pismem z dn. 13.07.2005 r.: Podatnik, będący podatnikiem VAT czynnym, posiadającym NIP UE dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonuje zakupu towaru poza obszarem Unii Europejskiej. Towar transportowany jest drogą morską. W czasie transportu Podatnik:

  1. sprzedał towar będący jeszcze na statku odbiorcy spoza Unii
  2. sprzedał towar w porcie należącym do kraju Unii.

Wątpliwość Pytającego dotyczy, czy transakcje te podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).W ocenie Podatnika sprzedaże te nie podlegają opodatkowaniu polskim VAT, gdyż towar został sprzedany poza obszarem Polski.

Zakres przedmiotowy ustawy z dnia dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określony został dyspozycją art. 5 ust. 1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów, import towarów,
  3. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  4. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.Pojęcia powyższe zostały zdefiniowane w następujący sposób:

  1. Dostawa towarów jest to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1.)
  2. Świadczenie usług jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1.)
  3. Terytorium kraju jest to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 1)
  4. Eksport towarów jest to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 ? 4, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (art. 2 pkt 8).
  5. Import towarów jest to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7)
  6. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1.)
  7. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest to wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne, niż terytorium kraju (art. 13 ust. 1.)

W podanym stanie faktycznym Podatnik dokonuje dostawy za wynagrodzeniem towarów nabytych poza terytorium Wspólnoty. Towary te nie są transportowane (wysyłane) z terytorium kraju, nie są też na to terytorium transportowane (wysyłane). W pierwszym przypadku Pytający przenosi prawo do rozporządzania towarami na odbiorcę poza terytorium Unii, w drugim zaś - na terytorium jednego z państw członkowskich innym, niż terytorium kraju.Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1), określającym miejsce świadczenia (a więc ? co do zasady ? kraj opodatkowania) przy dostawie towarów ? miejscem dostawy w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.wietle powyższych uregulowań żadna ze wskazanych dostaw nie podlega więc opodatkowaniu na zasadach określonych w omawianej ustawie. Dokonując oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, wyrażonego w piśmie ? tut. organ podatkowy stwierdza, że jest ono prawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w piśmie z dnia 10.06.2005 r. (pkt 3) i stanu prawnego obowiązującego w dniu wpływu wniosku do tut. organu podatkowego (t. j. 17.06.2005 r.) i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Organ podatkowy, wydając powyższą interpretację nie jest zobowiązany ani uprawniony do badania, czy przedstawione we wniosku zdarzenia są zgodne ze stanem faktycznym. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie