Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2005 roku, uzupełnionego pismami z dnia 30.06.2005 roku oraz z dnia 06.07.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie stawki podatku VAT na usługi transportowe
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku, co do stosowania 0% stawki podatku VAT jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Stan faktyczny:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie publicznego transportu zarobkowego. W ramach swojej działalności wykonuje usługi transportowe dla stoczni polskiej, która otworzyła w urzędzie celnym procedurę uszlachetniania czynnego na transportowane części. Po zakończeniu procedury uszlachetniania, kopie dokumentów, które są jednocześnie potwierdzeniem wywozu towarów z kraju poza terytorium Wspólnoty są przedstawiane do archiwizacji w firmie podatnika. W posiadaniu podatnika jest również oświadczenie zleceniodawcy, że towar zostanie wywieziony poza terytorium Wspólnoty z podaniem PKWiU 35.11.24, który to numer jest umieszczany na fakturze VAT.
Płatności za wykonaną usługę wpływają na konto podatnika sukcesywnie w trakcie wykonywania prac, na co dowodem są wyciągi bankowe.
Pytanie:
Czy w związku z powyższym podatnik może stosować stawkę VAT = 0%?
Stanowisko podatnika:
Zgodnie z art. 83 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1 i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.
Wobec powyższego sprzedaż usługi dla w/w środków transportu morskiego i rybołówstwa została objęta stawka podatku VAT w wysokości 0%.
Ocena prawna:
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Art. 41 ust. 16 zawiera delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw publicznych, do obniżenia w drodze rozporządzenia stawki podatku do wysokości 0%, 3% lub 7% dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług albo dla części tych dostaw lub części świadczenia usług oraz określenia warunków stosowania obniżonych stawek.
Jak wynika z powyższych przepisów, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z wyjątkiem tych towarów i usług, dla których przepisy szczególne ustawy lub wydane do niej akty wykonawcze przewidują preferencyjną stawkę podatku.
Usługi transportowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej nie zostały wymienione jako objęte obniżoną stawką podatku VAT, w związku z czym podlegają opodatkowaniu stawka w wysokości 22%.
Oceniając Pana stanowisko w kwestii opodatkowania wykonywanych czynności stawką podatku 0% oraz uzasadnienie tego stanowiska zawarte w piśmie z dnia 01.07.2005 roku, Naczelnik tut. Urzędu zauważa:
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.
Stosownie do art. 83 ust. 7 ustawy, przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24, rozumie się:
- świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetniania, przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych;
- polegające na pośredniczeniu między podmiotem mającym siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego niebędącym podatnikiem, w rozumieniu art. 15, a podatnikiem, o którym mowa w pkt 1, gdy pośrednik otrzymuje prowizję lub inne wynagrodzenie od którejkolwiek ze stron zawartego kontraktu dotyczącego usług określonych w pkt 1, pod warunkiem posiadania kopii dokumentów potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
- świadczone przez innych podatników na zlecenie podatnika, o którym mowa w pkt 1, polegające wyłącznie na naprawie, uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych w tym celu przez podatnika określonego w pkt 1, pod warunkiem:
- uzyskania oświadczenia od zleceniodawcy, że towar który powstał w wyniku wykonania tej usługi, zostanie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty,
- posiadania szczegółowego rozliczenia tych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych, których kopie powinny być w posiadaniu tych podatników, potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.
Jak wynika z cytowanych wyżej przepisów, usługi transportowe nie mieszczą się w zakresie usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT. Usługi transportu wykonywane na terytorium RP nie zostały również wymienione pośród pozostałych czynności określonych w art. 83, do których ma zastosowanie stawka podatku w wysokości 0%, zatem podlegają one opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%.
W tym stanie faktycznym i prawnym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że stanowisko podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 01.07.2005 roku jest nieprawidłowe.
Jednocześnie tut. organ podatkowy zauważa, że w przypadku wystawienia faktury dokumentującej wykonanie usługi, na fakturze wskazać należy symbol PKWiU właściwy dla tej usługi - w przedmiotowej sprawie byłby to symbol właściwy dla usługi transportowej, bez wpływu na wysokość opodatkowania jest rodzaj statku, na który transportowane są towary. Jednakże stosownie do treści § 12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), obowiązek ten powstaje wyłącznie w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą niż od określonej w art. 41 ustawy o VAT oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku.