Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 23.05.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.05.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 31.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od nabywanych towarów i usług, wykorzystywanych przez Podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o VAT
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego
Uzasadnienie
Podatnik prowadzi działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą.
Zdecydowana większość prowadzonych w ramach tej działalności prac jest finansowana z budżetu państwa, a także na podstawie zawartych umów z podmiotami gospodarczymi:
- poprzez dotację z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji na badania własne i działalność statutową ? które rozliczane są sprawozdaniami (bez wystawiania faktury na sprzedaż prac);
- poprzez zawarte umowy z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji na granty ? które rozliczane są raportami (bez wystawiania faktury na sprzedaż prac);
- świadczone na rzecz różnych podmiotów, zgodnie z zawartymi umowami projekty celowe i prace zlecone ? rozliczane na podstawie wystawionych faktur VAT.
Część prac, wymienionych w pkt. 3, realizowanych w szczególności w zakresie obrony narodowej była zwolniona na mocy poprzednio obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast od dnia 01.05.2004r. (Podatnik we wniosku użył daty ?01.04.2005r.?, co tut. Organ uznaje za oczywistą omyłkę pisarską) zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. usługi te zostały opodatkowane stawką 22%.
W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem czy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT może zastosować częściowe odliczanie podatku naliczonego VAT, wynikającego z faktur zakupu dotyczących działalności naukowo-badawczej.
Zdaniem Podatnika, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w analizowanej sytuacji częściowe odliczanie podatku jest prawidłowe.
Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy też jak określa to przepis ustawy ? prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest podstawowym i fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej.
W ustawie o VAT, zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego określone zostały w Dziale IX w art. 86-95. Z ogólnej zasady zawartej w tych przepisach (art. 86 ust. 1) wynika, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego część prac (wymienionych w pkt. 3), świadczonych przez Podatnika na rzecz różnych podmiotów (zgodnie z zawartymi umowami - projekty celowe i prace zlecone), jest opodatkowana stawką 22% oraz rozliczana na podstawie wystawionych faktur VAT.
A zatem, mając powyższe na uwadze, tut. Organ podatkowy stwierdza, iż Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT, wynikającego z faktur zakupu dotyczących działalności naukowo-badawczej w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania przez niego czynności opodatkowanych (wymienionych w pkt. 3 wniosku).