Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że prowadzi działalność w zakresie usług turystycznych i korzysta ze szczególnej procedury opodatkowania marży. Oprócz tego zajmuje się pośrednictwem turystycznym i pośrednictwem w ubezpieczeniach, które rozlicza na zasadach ogólnych. Ze względu na świadczone usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego, osiągany przez podatnika obrót składa się z obrotu opodatkowanego i zwolnionego od podatku. Ponieważ nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot w związku z którymi
przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik korzysta z częściowego odliczenia podatku, zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Pytanie podatnika dotyczy zaliczenia do obrotu opodatkowanego, ustalanego do obliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku VAT marży, o której mowa w art. 119 ust. 1 powyższej ustawy.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli
nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Powyższą proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
W myśl art. 90 ust. 4 ustawy o VAT przedmiotową proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Zgodnie z art. 163
ust. 2 przywołanej ustawy o podatku VAT, do obliczenia proporcji za 2005r., przyjmuje się obroty osiągnięte w okresie od 01.05.2004r. do 31.12.2004r.
Do powyższego obrotu nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o którym mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności oraz obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.
Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrót stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5.
W przypadku wybrania szczególnej procedury opodatkowania usług turystycznych, o których mowa w art. 119 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania zamiast obrotu, jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z
zastrzeżeniem ust. 5.
Wyliczając proporcję, która będzie miała zastosowanie przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w 2005 r., na podstawie obrotów osiągniętych w okresie od 01.05.2004 r. do 31.12.2004 r., w sytuacji wybrania szczególnej procedury opodatkowania usług turystycznych podatnik do obrotu opodatkowanego powinien więc doliczyć kwotę marży pomniejszoną o kwotę należnego podatku.