Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.08.2005 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług
stwierdza,
że stanowisko wnioskodawcy przedstawione
w piśmie jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 01.08.2005 r., NSZZ .,SOLIDARNOŚĆ" (...) w (...) zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług pośrednictwa przy sprzedaży książek, kaset wideo, plakatów, wykonywanych w ramach działalności statutowej.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Pytanie Podatnika dotyczy następującego stanu faktycznego:
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" (...) w (...) zawiera, w imieniu i na rzecz zleceniodawcy, umowy sprzedaży książek, kaset wideo, plakatów, będących własnością zlecającego ww. usługi. Strona uważa, iż przedmiotowe czynności wykonywane są w ramach działalności statutowej. Zgodnie bowiem z zapisem § 75 ust. 1 statutu "związek i każda jego jednostka organizacyjna posiadająca osobowość mają prawo tworzyć lub współtworzyć podmioty, których zadaniem jest prowadzenie działalności gospodarczej lub realizacja wyznaczonych celów, w oparciu o określone źródła finansowania (np. fundacje)".
W załączeniu do przedmiotowego wniosku, Podatnik przedłożył opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi znak: (...) z dnia 12.07.2005 r., zgodnie z którą czynności wykonywane przez NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" mieszczą się w grupowaniu:
- w przypadku sprzedaży hurtowej PKWiU 51.19.10-00.00 "usługi pośrednictwa prowadzone przez agentów zajmujących się sprzedażą wyrobów różnego rodzaju",
- w przypadku sprzedaży detalicznej PKWiU 52.63.10-00 "usługi w zakresie handlu detalicznego
prowadzonego poza siecią sklepową pozostałe".
Na tle przedstawionego stanu faktycznego, Związek formułuje własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż świadczone usługi winny korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 (załącznik nr 4 poz. 10) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Dokonując oceny prawnej stanowiska Podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 10 ww. załącznika wymienione są usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe) o numerze PKWiU 91.
Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, iż aby usługi wymienione w poz. 10 załącznika nr 4 do
ustawy korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, winny być spełnione łącznie dwie przesłanki:
1) czynności polegają na świadczeniu usług zaliczanych do symbolu PKWiU 91, oraz
2) usługi te mieszczą się w zakresie działalności statutowej organizacji.
Urząd Statystyczny Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi zaklasyfikował świadczone przez Związek usługi do grupowania PKWiU 51.19.10-00.00 oraz 52.63.10-00, nie została zatem spełniona jedna z ww. przesłanek uprawniających do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko Podatnika w zakresie prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług wymienionych w piśmie strony, jest nieprawidłowe.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Wnosząc zażalenie podatnik zobowiązany jest uiścić opłatę skarbową w znakach opłaty skarbowej o wartości 5 zł, na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) - część I pkt 1 tabeli stanowiącej załącznik do ww. ustawy, określającej szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia).