Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 10.08.08.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.08.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest podmiotem, który organizuje przetargi. Sporządzanie oraz udostępnianie dokumentacji przetargowej oraz innych niezbędnych dokumentów oferentom następuje na warunkach ściśle określonych ustawą z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Nr 19, poz. 177 ze zm.). W związku z tym Spółka udostępnia oferentom dokumentację przetargową bądź inne materiały przetargowe w postaci specyfikacji warunków zamówień. Większość materiałów przetargowych jak i specyfikacja istotnych warunków zamówienia przygotowywane są przez Spółkę we własnym zakresie. W przypadku przetargów organizowanych na czynności wymagające dołączenia do specyfikacji projektów technicznych jak np. przetargi na roboty budowlane, Spółka zleca przygotowanie projektu wyspecjalizowanej firmie projektowej. Firma projektowa obciąża Spółkę za przygotowanie każdego egzemplarza projektu zgodnie z wynegocjowaną ceną, która zawiera w sobie podatek VAT według 22% stawki. Oferent obciążany jest kosztami jakie poniosła Spółka na przygotowanie dokumentacji (są to koszty poligraficzne wynikające z konieczności powielania wielostronicowych dokumentów przetargowych oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz koszty przesyłki) a także kosztami, jakie Spółka poniosła na rzecz kontrahenta sporządzającego projekty techniczne ( w zależności od rodzaju dokumentacji przetargowej). Zdaniem Spółki sprzedaż dokumentacji przetargowej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie ma tu zastosowania żadna z obniżonych stawek podatku VAT.
Zgodnie z regulacjami ustawy dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Nr 19, poz. 177 ze zm.) udostępnianie oferentom dokumentacji w postaci specyfikacji istotnych warunków zamówienia stanowi jeden z etapów przetargu. Co do zasady przekazanie takich dokumentów jest nieodpłatne, jednak w oparciu o art. 42 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych możliwe jest także odpłatne ich przekazanie, a cena, jakiej wolno żądać za te czynności pokrywa koszty jej druku i przekazania.
W myśl art. 5 ust. 1 ustawy ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2.eksport towarów;3.import towarów;4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Cytowany przepis bardzo szeroko definiuje pojęcie świadczenia usług jako każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów. W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym mamy do czynienia ze świadczeniem usług, gdyż przekazuje ona odpłatnie specyfikacje istotnych warunków zamówienia, tj. odpłatnie świadczy usługi na terenie kraju, czyli wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu według stawki 22%.
Odpłatnego przekazania specyfikacji istotnych warunków zamówienia na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług nie można traktować jako dostawy towarów. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zaś w myśl art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W przypadku przekazania specyfikacji istotnych warunków zamówienia przekazane dokumenty są jedynie nośnikiem zawierającym informacje dotyczące organizowanego przetargu.
Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art.14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł oraz po 0,50zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz.U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).