Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 19.07.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej obowiązku miesięcznego wystawiania faktur VAT na kwotę należnych odsetek z tytułu umowy pożyczki, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku jako prawidłowe.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona zawarła umowę m.in. na wykonanie samodzielnego systemu informatycznego realizującego procesy biznesowe. Strony umówiły się, że część wynagrodzenia za realizację przedmiotowej umowy zostanie zapłacona w ratach. Strony uzgodniły także, że zamawiający zapłaci każdego miesiąca odsetki od kwoty pozostałej do spłacenia, naliczone wg stopy WIBOR jednomiesięczny plus 0,20%. Zdaniem wnioskodawcy na kwotę należnych odsetek winna być wystawiona każdego miesiąca faktura VAT, gdyż rozłożenie na raty spłaty należności jest pożyczką udzieloną zamawiającemu i jest dla Strony świadczeniem usług finansowych zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dostawa towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 w/w ustawy świadczenie usług jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikiem podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza z kolei, stosownie do art. 15 ust. 2 w/w ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła ze swoim kontrahentem umowę o rozłożeniu na raty spłaty należności, w związku z którą pobierać będzie odsetki, dlatego też w tym wypadku świadczyć będzie odpłatną usługę, o której mowa w art. 8 ust. 1 w/w ustawy. Naliczanie i obciążanie kontrahenta odsetkami podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 w/w ustawy).
Stosownie zaś do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od tego podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 3 tego załącznika wymieniono usługi klasyfikowane w sekcji J, posiadające oznaczenie PKWiU 65-67 nazwane ogólnie usługami pośrednictwa finansowego z wyłączeniami określonymi w tej pozycji.
Zgodnie natomiast z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W świetle przedstawionych przepisów oraz na podstawie opisanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że otrzymanie odsetek powinno być udokumentowane fakturą VAT bez naliczenia podatku, jako dostawa zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku VAT, załącznik Nr 4 , poz. 3. Sprzedaż wynikającą z takiej faktury jako sprzedaż zwolnioną należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży i wykazać w deklaracji VAT. W świetle powyższego zaprezentowane przez podatnika stanowisko jest prawidłowe.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 19.07.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie złożonego wniosku.