DECYZJA - Interpretacja - PP-3/i/4407/211/05

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. PP-3/i/4407/211/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta z dnia 27.04.2005 r. Nr PP/443-26/05/RJ/14944 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie


UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § Ordynacji podatkowej wnioskiem z dnia 23.03.2005 r. ( wpływ do Urzędu Skarbowego w dniu 24.03.2005 r.) Towarzystwo zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Towarzystwo jest organizacją charytatywną działającą w formie stowarzyszenia od 1990 roku. Głównym celem statutowym jest niesienie pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej bądź życiowej, w tym także organizowanie wypoczynku dla dzieci z rodzin będących w ciężkiej sytuacji materialnej oraz z rodzin z problemami wychowawczymi.

W ramach swojej działalności Towarzystwo zamierzało zorganizować letni wypoczynek dla dzieci w wieku 7-15 lat pochodzących z niezamożnych rodzin. Towarzystwo ze swojej strony zapewnia wykwalifikowaną kadrę wychowawczą oraz w uzasadnionych przypadkach pokrywa koszty pobytu najbiedniejszych dzieci. W pozostałym zakresie koszty pokrywają rodzice oraz ich pracodawcy z środków funduszu socjalnego. W związku z organizacją wypoczynku Towarzystwo nie przewiduje osiągnięcia zysków, nie pobiera również opłat administracyjnych. Jeżeli po rozliczeniu kolonii powstałaby nadwyżka finansowa, Towarzystwo przeznaczy ją na działalność statutową.

Towarzystwo uważa, iż świadczenie tego rodzaju usługi, jak organizacja kolonii dla dzieci, można zakwalifikować jako działalność statutową korzystająca ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na postawie poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 27.04.2005 r. Nr PP/443-26/05/RJ/14944 potwierdził stanowisko Towarzystwa.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym w pozycji 10 wymienione zostały usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe) o symbolu PKWiU 91.

Powyższe zwolnienie dotyczy usług świadczonych nieodpłatnie przez organizacje członkowskie na rzecz jej członków, zgodnych z jego celami statutowymi. Zatem znajdzie ono zastosowanie w przypadku, gdy Towarzystwo finansuje pobyt na kolonii.

Natomiast w sytuacji, gdy usługi te świadczone są odpłatnie, rodzice lub ich pracodawca pokrywają koszty kolonii, podlegają opodatkowaniu wg stawek właściwych dla tych usług. Usługi związane z organizowaniem wypoczynku dla dzieci i młodzieży mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.2 i opodatkowane są z zastosowaniem stawki 7% zgodnie z poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.


Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swóją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących

- nie jest wiążąca dla podatnika ( płatnika/inkasenta) następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Krakowie