Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 03.06.2005 r. ( wpł. 07.06.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 24.06.2005 r. (wpł. 24.06.2005 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza , iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Spółka świadczy usługi dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej w zakresie ochrony służby zdrowia . zakwalifikowane do grupowania PKWiU 85 . Usługi te są zwolnione od podatku od towarów i usług. Ponadto w 2005 r. spółka rozszerzyła działalność gospodarczą o sprzedaż sprzętu optycznego i usługi optyczne , czyli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .
Wątpliwości podatnika : dotyczą kwestii , od którego momentu spółka ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy fiskalnej ?
Zdaniem Podatnika : Zgodnie z § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących - spółka zwolniona jest z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej do dnia 30 września 2005 r. przy spełnieniu warunków podanych w § 3 ust. 2 niniejszego rozporządzenia .
Ocena prawna stanowiska Podatnika :
W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) , podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących .
Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. Nr 273 , poz. 2706) , do dnia 31 grudnia 2005 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia , jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności wymienionej w art. 111 ust. 1 ustawy był większy niż 70% . W § 3 ust. 2 niniejszego rozporządzenia podano natomiast , że zwolnienie , o którym mowa w ust. 1 pkt 1 , traci moc z dnia 1 września 2005 r., jeżeli w okresie pierwszego półrocza 2005 r. udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania , wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia , w obrotach ogółem z działalności wymienionej w art. 111 ust.1 ustawy był równy lub niższy niż 70 % .
Świadcząc wyłącznie usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej , zakwalifikowane do grupowania PKWiU 85 , jako że zostały wyszczególnione w póz. 31 załącznika do powołanego rozporządzenia Ministra Finansów - na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia byli Państwo zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej .
Ponieważ obroty z tytułu usług w zakresie ochrony zdrowia w 2004 r. stanowiły 100% w ogólnym obrocie , to w okresie od stycznia - sierpnia 2005 r. nie wystąpi obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących . Natomiast od 1 września 2005 r. obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących uzależniony jest od wysokości współczynnika udziału obrotów ze sprzedaży zwolnionej w obrotach ogółem , ustalonego za I półrocze 2005 r .
Jeśli udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej w obrotach ogółem za I półrocze 2005 r. jest wyższy niż 70% , wówczas zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży i kwot podatku należnego obowiązuje do 31 grudnia 2005 r.
W przypadku , gdy udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej w obrotach ogółem za I półrocze 2005 r. jest równy lub niższy niż 70% , wówczas od 1 września 2005 r. są Państwo zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących . W przypadku tym utrata prawa do zwolnienia nie jest powiązana z faktem przekroczenia w ciągu roku kwoty 40.000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych .
Powyższa
interpretacja :
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę , traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe , wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej .
Pouczenie :
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia .