- Interpretacja - US.PPM/443-46/BL/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. US.PPM/443-46/BL/05, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT za najem samochodu ciężarowego po wejściu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 21 kwietnia 2005 r.,

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

W piśmie Spółka podaje, że w dniu... zarejestrowała w tut. Urzędzie Skarbowym umowę najmu zawierającą aneks do tej umowy. Przedmiotem najmu jest samochód ciężarowy Ford Transit Furgon 280M 2.0 TD 125KM.

Zgodnie z aneksem zawartym do umowy wynajmu długoterminowego, Spółka korzysta obecnie z samochodu zastępczego, który spełnia warunki określone wzorem Lisaka, zawarty w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Spółka twierdzi, iż samochód docelowy o nr silnika i nadwozia wymieniony w aneksie również będzie spełniał powyższe warunki. Jednostka informuje, że umowa jest ostateczna i nie będzie zmieniana.

Spółka ma wątpliwości, czy po wejściu nowelizacji ustawy o podatku od towarów usług z dnia 21 kwietnia 2005 r. będzie przysługiwało jej odliczenie podatku naliczonego w całości od poszczególnych rat leasingowych ?

Spółka uważa, że przez cały okres trwania umowy najmu będzie jej przysługiwało odliczenie podatku naliczonego w całości od każdej wystawionej przez wynajmującego faktury VAT, ponieważ umowa została zawarta w terminie zgodnymz zapisem art. 7 znowelizowanej ustawy i że została zarejestrowana do 15.06.2005 r.

Ponadto samochód na który zawarto umowę i aneks do tej umowy spełnia obowiązujący wzór Lisaka.

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia co następuje.

Jak wynika z literalnego brzmienia art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) - w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.

W myśl ust. 2 tego artykułu - w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust. 1, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie:

  1. w odniesieniu do umów, bez uwzględniania zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz
  2. pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r.

Spółka w dniu 14.06.2005 r. zarejestrowała w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Skarbowym w Olsztynie umowę najmu, a także aneks do tej umowy na wynajem samochodu ciężarowego pod poz. 68 rejestru umów leasingowych. Przedmiotem najmu jest samochód ciężarowy marki Ford Transit Furgon 280 M 2.0 TD 125 KM. Opis przedmiotu najmu - Ford Transit Furgon 280 M 2.0 TD 125 KM, w rubrykach numer VIN, numer silnika i numer rejestracyjny odwołuje się do protokołu wydania.

Z protokołu wydania przedmiotu najmu wynika, że Najemcy został wydany przez Wynajmującego samochód ciężarowy Ford Transit o nr rejestracyjnym... (brak numerów silnika i podwozia).

Natomiast z aneksu do umowy wynajmu wynika, iż Wynajmującemu został wydany samochód zastępczy Ford Transit 6-cio osobowy.

Z aneksu wynika ponadto, że samochód docelowy zostanie dostarczony w terminie późniejszym i będzie spełniał te same parametry techniczne co samochód zastępczy.

W aneksie do umowy nie podano przyczyny dla której wydano samochód zastępczy.

Biorąc pod uwagę stan wynikający z pisma Podatnika, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że na podstawie powołanych wyżej przepisów cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług Spółka spełniła warunki określone w tych przepisach tj. posiada zarejestrowaną w dniu 14.06.2005 r. w Urzędzie Skarbowym umowę najmu,a także aneks do tej umowy na wynajem samochodu ciężarowego.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Spółki dotyczące prawa do odliczenia całej wartości podatku VAT naliczonego zawartego w ratach za najem samochodu ciężarowego spełniającego wzór zawarty w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. jest prawidłowe.

Wobec powyższego organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14 b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa.
Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacja podatkowa.

W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. A ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532).

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy